Invalidní důchodce a práce

Dotaz

28. 2. 2015
Invalidní důchodce a práce

Dobrý den,
Dostal jsem se do invalidního důchodu třetího stupně po operaci srdce.Byla mě snížena pracovní schopnost o 70pracent s tím,že nejsem
výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.Nevím co taková formulace znamená.Zaměstnavatel mě nabídl práci,kterou bych mohl vykonávat.Jedná se o vylepování plakátů,inzerce,jízních řádů přines podej atd.Závodní lékař mě schopnost tuto práci potvrdil.

Odpověď

Petr Gola 1.3.2015

Dobrý den,

 

nikdo nemůže invalidnímu důchodci zakázat práci, jedná se o osobní rozhodnutí každého invalidního důchodce. Nepřiměřená práce (náročností, rozsahem a náplní) v invalidním důchodu však může být důvodem ke snížení stupně invalidity, s tím je potřeba počítat. Situace každého občana je individuální, proto nelze paušalizovat.

 

Zatímco doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně a druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu a legislativou se tedy předpokládá, že budou invalidní důchodci prvního a druhého stupně vykonávat vlastní výdělečnou činnost, tak u invalidních důchodců třetího stupně je situace složitější a přísnější. Zvláště, když je v rozhodnutí ČSSZ uvedeno, že invalidní důchodce třetího stupně není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

 

Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu.

 

Výkon práce při pobírání invalidního důchodu třetího stupně s výše uvedeným rozhodnutím může být důvodem pro snížení stupně invalidity a tím i snížení invalidního důchodu. Z moci úřední zakázat práci ani v takovém případě není možné, ale riziko snížení invalidity a výše invalidního důchodu je mnohem vyšší než v ostatních případech pracujících invalidních důchodců. S tím je potřeba počítat a případnou výdělečnou činnost důkladně z výše uvedených důvodů zvážit a samozřejmě vše konzultovat s příslušnými lékaři.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře