Invalidní důchodce a předčasný důchod

Dotaz

5. 8. 2014
Invalidní důchodce a předčasný důchod

Dobry den n, mam dotaz. Jsem invalidni duchodce 2 st. V pripde, ze bych odesla do duchodu predcasneho, bude mi duchod kracen. Je toto kraceni trvale, nebo u inval. duchodcu pak pri dovrseni duchod.veku se vyse zkracene castky vrati?slysela jsem to. Dekuji za odpoved. Vera

Odpověď

Petr Gola 5.8.2014

Dobrý den,

 

předčasný důchod je trvale krácený, při dosažení řádného důchodového věku se předčasný důchod nepřepočítává. Odchod do předčasného důchodu je tedy potřeba velmi dobře naplánovat. Z finančního hlediska je vždy výhodnější odejít až do řádného důchodu. Protože nejste bez finančních prostředků a pobíráte invalidní důchod druhého stupně, tak je skutečně vhodné zvážit, zdali je předčasný důchod správným řešením Vaší životní situace.

 

Protože neznám detailně celý průběh Vašeho pojištění, tak Vám nejsem schopen říci, jak vysoký případný rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem by byl. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení.

 

Nevím, jak vysoký invalidní důchod druhého stupně máte, jestli jste při pobírání invalidního důchodu pracovala apod. To vše hraje při výpočtu starobního důchodu roli. Na doplnění uvedu, že doba pobírání invalidního důchodu druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. I z tohoto důvodu je pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně vhodné, aby při pobírání invalidního důchodu měli vlastní příjem. Ať už ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře