Invalidní důchodce a sleva na poplatníka

Dotaz

26. 1. 2015
Invalidní důchodce a sleva na poplatníka

Dobrý den,jsem od roku 2011 zamestnan a po celou dobu pobírám invalidní duchod prvního stupně.Nedávno jsem se dozvěděl, že jsem mohl uplatnit slevu na dani v hodnotě cca 24000 ročně. Taky jsem se dozvěděl že od roku 2014 je to zrušené, ale že mohu požádat zpátečně o vyplacení této částky do 1.4.2017.Zajímalo by mně co je na tom pravdy a kolik let zpátky o to mohu zažádat.Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu. S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 26.1.2015

Dobrý den,

 

pravděpodobně máte na mysli základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Tato sleva za rok 2013 do července roku 2014 nenáležela občanům, kteří k 1. lednu daného roku pobírali starobní důchod. Dle rozhodnutí Ústavního soudu z 30. července 2014 mohou však slevu na poplatníka od srpna 2014 uplatnit i starobní důchodci.

 

Dle nálezu Ústavního soudu ze dne 22. 9. 2014 bylo neuplatnění základní slevy na poplatníka pro starobní důchodce neústavní. Proto mohou pracující starobní důchodci formou dodatečného daňového přiznání za rok 2013 slevu na poplatníka uplatnit.

 

Uvedené opatření se však týkalo pouze starobní důchodců. Invalidní důchodci měli na základní slevu na poplatníka nárok.

 

Jestliže jste od roku 2011 zaměstnán, tak jste mohl po celou dobu v zaměstnání uplatňovat základní slevu na poplatníka. Za naprostou většinu zaměstnanců vyřizuje veškeré daňové povinnosti zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně. Osobně předpokládám, že i Váš zaměstnavatel po celou dobu uplatňoval při výpočtu daně z příjmu fyzických osob ve Vašem případě základní slevu na poplatníka.

 

Jestliže tomu tak nebylo, což nepředpokládám, neboť invalidní důchodci měli na daňovou slevu na poplatníka nárok a omezení se týkalo pouze starobních důchodců, tak můžete daňovou slevu za rok 2013 nárokovat prostřednictvím dodatečného daňového přiznání. Pokud Vám zaměstnavatel daňovou slevu za rok 2013 nezohlednil a podepsal jste u zaměstnavatele prohlášení k dani, potom Vám může zaměstnavatel daňovou slevu dodatečně přiznat.

 

Ohledně situace za rok 2013 Vám tedy doporučuji zjistit, zdali jste základní slevu na poplatníka uplatnil či nikoliv a podle toho učinit další kroky. Invalidní důchodci měli i v roce 2013 nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, tak by měl tuto slevu Váš zaměstnavatel při výpočtu daně uplatnit.

 

Za celý rok 2014 uplatníte celou daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč buď v ročním zúčtování prováděném zaměstnavatelem nebo v daňovém přiznání.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře