Jak mít co nejvyšší důchod?

Dotaz

24. 6. 2013
Jak mít co nejvyšší důchod?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to co je „lepší“
Člověk 5 let před řádným důchodem.Je veden na úřadě práce a nepobíra již podporu,ale je tu možnost předdůchodu.Vyrozuměl jsem, že když je hlášen na ÚP, doba se započítává do důchodu, ale tím že nic nebere se rozmělňuje částka pro výpočet důchodu naopak při využítí předdůchodu se počet roků pro výpočet zastaví, ale nerozmělňuje se částka na výpočet.
Tedy je lepší zůstat veden na ÚP po max. započtené 3 roky a pak zvolit předdůchod či předčasný nebo jít do předdůchodu také na 3 roky a pak zvolit předčasný? Nebo nějaká jiná kombinace? Vím, že je to částečně individuální, ale i propto prosím o názor odborníka Samozřejmě mne zajímá co je finančně pro pozdější důchod výhodnější.
Děkuji předem za odpověd

Odpověď

Petr Gola 24.6.2013

Dobrý den,

 

výpočet důchodu je poměrně složitou záležitostí, vstupuje zde do úvahy řada faktorů, navíc co se může jevit v některém případě výhodné, v jiném případě výhodné nebude, je potřeba znát individuální průběh pojištění (výdělky v jednotlivých letech a získanou dobu pojištění atd.). Každý případ je zcela individuální.

 

Finančně jednoznačně nejvýhodnější variantou je odchod do řádného důchodu. Ideálním případem je práce až do dosažení důchodového věku, z finančního hlediska by měl tedy občan, kterému chybí 5 let do důchodového věku se snažit co nejdříve najít práci (i třeba hůře placenou) a pracovat až do důchodového věku. Pro výpočet důchodu je výhodnější získat co nejvyšší dobu pojištění, a to i v tom případě, že poslední roky pracuje občan za nízký příjem (třeba 11 tisíc Kč měsíčně).

 

Můj osobní názor je, že není možné všechny Vámi uváděné možnosti, posuzovat pouze s ohledem na konečnou výši měsíčního důchodu. Např. při čerpání předčasného důchodu získá občan finanční náskok, neboť již třeba po dobu tří let pobírá předčasný důchod (např. ve výši 9 000 Kč). Za tři roky tedy dostane důchod ve výši 324 tisíc Kč (3 roky x 12 měsíců x 9 000 Kč). Výsledný starobní důchod by byl sice vyšší, ale než se podaří „smazat“ tento finanční náskok tak to bude trvat více než 10 let. V konkrétních případech závisí ne délce pobírání předčasného důchodu a rozdílu mezi předčasným důchodem a řádným důchodem.

 

Rovněž při porovnávání uváděných variant je nutné vědět, zdali má občan nějaké příjmy, když při evidenci na úřadu práce již nebude dostávat podporu v nezaměstnanosti. Předdůchod je při nedostatku příjmu vhodným řešením.

 

Obecný postup, pokud nemá občan práci a nemá již nárok na podporu v nezaměstnanosti by byl pravděpodobně následující: čerpání předdůchodu (je však potřeba splnit zákonné podmínky – doba spoření min. 60 měsíců a mít dostatečné úspory k výplatě předdůchodu, měsíčně musí předdůchod činit z vlastních úspor alespoň 30 % průměrné mzdy dle MSPV) již 5 let před důchodovým věkem (ukázkový postup je pro muže) a následně odchod do předčasného důchodu nebo dokonce až do řádného důchodu. Zde by záleželo především na naspořené částce v doplňkovém penzijním spoření. Během předdůchodu je možné pracovat, nejsou zde žádná omezení. Proto i během předdůchodu je vhodné hledat práci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře