Jak pracovat po dosažení důchodového věku

Dotaz

13. 5. 2014
Jak pracovat po dosažení důchodového věku

Dobrý den,
muj otec, který by mel 17.5.2014 nastoupit do starobního důchodu je t.č. na nemocenské, jelikož se mu stal úraz – přetržený vnitřní kolenní vaz. Předpokládá se, že doba léčení a jeho pracovní neschopnost bude delší než datum nástupu do starobního důchodu. Otec navíc pobírá částečný invalidní důchod. Je domluven se svým současným zaměstnavatelem, že i nadále by pokračovali v pracovně-právním vztahu, jen neví, která forma by byla pro otce finančně nejvýhodnější. Je možné dále pokračovat v pracovním poměru a nadále pobírat částečný invalidní důchod? Nebo otci dovršením důchodového věku bude invalidní důchod automaticky odebrán a měl by být u svého dosavadního zaměstnavatele zaměstnán formou dohody? Děkuji předem za info.

Odpověď

Petr Gola 13.5.2014

Dobrý den,

 

dosažení řádného důchodového věku automaticky neznamená, že se musí odejít do starobního důchodu. Občané pobírající invalidní důchod (prvního,druhého nebo třetího stupně) však nemusí mít strach, že si odchodem do starobního důchodu finančně pohorší. Když jsou totiž splněny zákonné podmínky pro invalidní důchod i starobní důchod, tak náleží ten z důchodů, který je vyšší.

 

V případě, že by vypočtený starobní důchod Vašeho tatínka byl nižší než invalidní důchod, potom by se starobní důchod nepřiznal a ponechal by se invalidní důchod. Po dosažení 65 let by se následně invalidní důchod „přeměnil“ na starobní důchod ve stejné výši. Protože si Váš tatínek nemůže finančně pohoršit, potom je vhodné si o starobní důchod zažádat. Jestliže Váš tatínek během pobírání invalidního důchodu (prvního nebo druhého stupně) pracoval, tak to bude mít pozitivní vliv na výpočet starobního důchodu. Mezi náhradní dobu pojištění totiž patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

I po případném přiznání starobního důchodu může Váš otec standardně pracovat na základě pracovní smlouvy na dobu neurčitou u současného zaměstnavatele. Pobíral by současně starobní důchod a mzdu od svého zaměstnavatele. Dosažení důchodového věku není zákonným důvodem pro změnu pracovního poměru. V řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení týkající se výdělku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře