Jak vysoký a jak dlouho se pobírá invalidní důchod

Dotaz

22. 7. 2014
Jak vysoký a jak dlouho se pobírá invalidní důchod

dobry den jsem po operaci karciomu prsu po ozarovani a chtěla bych se zeptat když pujdu do plného invalidnihoduchodu jak dlouho a kolikbudu pobirat je me 55 let dekuji

Odpověď

Petr Gola 22.7.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu prvního, druhého nebo třetího stupně musí být splněny tři zákonné podmínky: o invalidní důchod se musí písemně zažádat, musí být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně posudkovým lékařem OSSZ, musí být získána potřebná doba pojištění (občané starší 28 let musí získat 5 let pojištění v posledních 10 letech).

 

Výše invalidního důchodu závisí na přiznaném stupni invalidity, získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Doba pojištění u invalidního důchodu se dopočítává, do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale rovněž náhradní doby pojištění (např. péče o děti do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, studium v zákonném rozsahu). Osobní vyměřovací základ je průměrná měsíční mzda v současné hodnotě, kdy dřívější výdělky se přepočítávají na současnou úroveň.

 

Invalidní důchod je tedy různě vysoký. Výpočet je individuální záležitostí. Vždy záleží na celém průběhu pojištění. Protože neznám Váš průběh pojištění, tak Vám nejsem schopen říci, jak vysoký invalidní důchod budete mít.

 

Pro lepší představu Vám mohu sdělit průměrnou výši invalidních důchodů v Česku. Ke konci října 2013 činil průměrný invalidní důchod prvního stupně 6 017 Kč, průměrný invalidní důchod druhého stupně 6 703 Kč a průměrný invalidní důchod třetího stupně 10 252 Kč. Jedná se však o průměrné hodnoty. Jak konkrétně budete mít vysoký invalidní důchod, to záleží na celém průběhu Vašeho pojištění.

 

Invalidní důchod se pobírá až do dosažení řádného důchodového věku. Když si invalidní důchodce požádá o starobní důchod, tak si nemůže finančně pohoršit. V případě, že by vyšel invalidní důchod nižší než starobní důchod, potom by se nadále pobíral invalidní důchod. Nejdéle je možné invalidní důchod pobírat do 65 let, kdy se automaticky „přetransformuje“ na starobní důchod ve stejné výši. Protože si nemůže invalidní důchodce odchodem do starobního důchodu finančně pohoršit, tak je vhodné si o starobní důchod písemně zažádat na místně příslušné OSSZ.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře