Jednorázové vklady na doplňkové penzijní spoření

Dotaz

24. 4. 2014
Jednorázové vklady na doplňkové penzijní spoření

Dobrý den, založila jsem si Doplňkové penzijní spoření u ING,abych v době, kdy budu mít /podle dnešních pravidel/ možnost odejít do předdůchodu 5 let před řádným důchodovým věkem, měla smlouvu 60 měsíců. Zde spořím malé částky. Větší částky spořím na jiných produktech /termínovaný vklad/, odkud bych si pak chtěla požadovanou částku na předdůchod převézt. Je to možné?

Odpověď

Petr Gola 24.4.2014

Dobrý den,

 

předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, ale posuzuje se důchodový věk muže daného roku narození. Prakticky to znamená, že ženy mohou odejít do předdůchodu později, neboť se nezohledňuje počet vychovaných dětí. Předdůchod je nutné čerpat nejméně dva roky.

 

Praktický příklad: Žena narozená v roce 1954, která vychovala jedno dítě má řádný důchodový věk 61 let. Muž narozený v roce 1954 má řádný důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Do předdůchodu může žena narozená v roce 1954 odejít při dosažení 58 let a 2 měsíců (63 let a 2 měsíce – 5 let).

 

Podmínka pro čerpání předdůchodu z doplňkového penzijního spoření je doba trvání smlouvy 60 měsíců. Rozhodující je tedy doba trvání a spoření na smlouvu. Mimořádné jednorázové vklady jsou možné, vždy je potřeba tyto vklady konzultovat s příslušnou penzijní společností.

 

Měsíční splátka předdůchodu z doplňkového penzijního spoření musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV. Dávka předdůchodu je sjednána ve stejné neklesající výši po celou dobu, čerpání předdůchodu není možné přerušit ani zastavit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře