Kanadsko-český důchod

Dotaz

13. 9. 2013
Kanadsko-český důchod

Mám přítele / čecha /, který žije trvale asi 22 let v Kanadě. Od letošního března / nar. 22.9.1950 / má nárok na český důchod. Bohužel nesplňuje podmínku 29 odpracovaných let. Má odpracováno asi 26 let. Jakou má možnost získat celý nebo dílčí starobní důchod v Čechách? Víme jen, že při pojištění nejméně 20 let mu vznikne nárok na st. důchod v březnu 2018. To by ale musel začít platit tady v Čechách důchodové pojištění? Až do toho roku 2018? Jsou ještě nějaké jiné možnosti, jak v jeho případě získat starobní důchod?

Odpověď

Petr Gola 13.9.2013

Dobrý den,

 

situace ohledně důchodů v případě Vašeho přítele nebude tak jednoduchá, neboť se bude postupovat dle „Smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Kanadou“ z roku 2001. Česko spolu s Kanadou v oblasti sociálního zabezpečení na základě této smlouvy spolupracuje, což je pro Vašeho přítele při výpočtu důchodu výhodné – „nepropadne mu doba pojištění“.

 

Při výpočtu důchodu je však potřeba spolupracovat v dostatečném časovém předstihu s pověřenými institucemi. V Česku s „Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ, Křížova 25, Praha 5, 225 08)“ a v Kanadě s „International Operations Service Kanada (Ottawa, Ontario K1A OL4, Kanada)“. Žádost o český důchod pro občana bydlícího v Kanadě se podává na uvedené instituci v Kanadě, která ji následně přepošle na ČSSZ k vyřízení.

 

Při výpočtu důchodu je potřeba s uvedenými institucemi spolupracovat, dle článku 11 výše uvedené smlouvy platí, že „nemá-li osoba nárok na dávku proto, že nezískala potřebnou dobu pojištění podle právních předpisů jedné strany, nárok této osoby na dávku se stanoví součtem těchto dob a dob uvedených v následujících odstavcích této smlouvy za předpokladu, že se tyto doby nepřekrývají.“ Minimální doba sčítání činí 1 rok.

 

Jenom na doplnění uvedu, že není potřeba odpracovat 29 let pro přiznání důchodu, ale získat dobu pojištění 29 let. Do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, kdy bylo z příjmu řádné odváděno důchodové pojištění, ale i náhradní doby pojištění (např. vojenská služba, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu). Nutná doba pojištění se přitom každoročně o jeden rok zvyšuje a po roce 2018 je nutné získat v Česku 35 let pojištění.

 

Dle výše uvedené mezinárodní smlouvy může nastat ohledně českého důchodu dvojí situace (dle článku 16 výše popsané smlouvy). Buď jsou splněny podmínky pro přiznání důchodu v Česku bez ohledu na dobu pojištění získanou v Kanadě, potom se vypočte důchod výlučně na základě dob pojištění získaných v Česku. Jestliže nárok na důchod vzniká pouze na základě sčítání dob pojištění, potom náleží poměrný důchod. Dle zaslaných údajů by měl Váš přítel splnit druhou variantu, ale mám pouze omezené vstupní údaje.

 

Přiznání důchodu a výpočet důchodu při působení ve více zemích je poměrně složitou záležitostí, rozhodně se vyplatí včas spolupracovat s pověřenými institucemi. A případné nesrovnalosti následně ihned řešit. Proto je vhodné se již před dosažením řádného důchodového věku v dostatečném předstihu informovat u obou institucí, které mají ve své databázi přesný průběh pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře