Kde žádat o předdůchod

Dotaz

5. 10. 2014
Kde žádat o předdůchod

Dobrý den, jsem nar. 28.9.1959, platím si penzijní připojištění nově od r.2010 částku 2000,-Kč a chci vědět, kdy mám nárok si zažádat o předdůchod, kam mám zajít si ho vyřídit a doplatit, kde mi s tím poradí? Mám 2 děti. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 5.10.2014

Dobrý den,

 

předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku muže stejného roku narození. Řádný důchodový věk muže narozeného v roce 1959 je 64 let. Ve Vašem případě je tedy možné čerpat předdůchod v 59 letech. V současné době tedy předdůchod ještě čerpat nemůžete, až při dosažení 59 let.

 

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření při splnění zákonných podmínek. Pokud byste chtěl využít výhod předdůchodu tak byste musela penzijní připojištění „převést“ u své penzijní společnosti na doplňkové penzijní spoření.

 

Zákonnými podmínkami pro čerpání předdchodu, kdy jsou postupně vypláceny naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření, jsou: doba spoření 60 měsíců a naspoření dostatečné částky. Do potřebné doby se započítává i doba spoření na penzijním připojštění. Dle zaslaných podmínek dobu spoření splníte. Předdůchod je nutné čerpat nejméně dva roky.

 

Naspořeno musí být dostatečné množství finačních prostředků, aby měsíční výplata předdůchodu činila alespoň 30 % průměrné mzdy. Na každý měsíc je potřeba mít našetřeno cca 7 500 Kč. Např. při čerpání předdůchodu dva roky je nutné mít našetřeno cca 180 tisíc Kč.

 

Jednorázový vklad na doplňkové penzijní spoření je možné. Kolik případně je potřeba doplatit závisí na tom, kolik peněz máte na smlouvě našetřeno a jak dlouho plánujete předdůchod pobírat. Veškeré záležitosti ohledně předdůchodu je nutné řešit u penzijní společnosti, kde máte sjednáno penzijní připojištění, které byste u této společnosti převedla právě na doplňkové penzijní spoření.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře