Kdy do předčasného důchodu

Dotaz

15. 3. 2014
Kdy do předčasného důchodu

Hezký den přeji.
Jsem ročník 1953 a dne 23. 9. 2014 dovrším 61 let. Pro odchod do řádného důchodu mně budou scházet tedy 2 roky. Jelikož se můj zdravotní stav neustále zhoršuje, rozhodl jsem se ukončit současnou zdravotně závadnou práci (nesplňuji podmínky pro důchod invalidní dle tabulek). Potřeboval bych poradit, jestli si mám včas zažádat o důchod předčasný k datu, kdy mně bude 61 let a nebo ukončit rozvázání pracovního poměru dohodou s uvedením důvodu a následně využít dobu 11 měsíců a až poté odejít do důchodu předčasného.
Ještě by mne zajímal postup k rozvázání prac. poměru dohodou dle zákona. Jestli mám předem předat zaměstnavateli „Žádost o rozvázání prac. poměru dohodou“ nebo mohu rovnou využít své právo, které mám stejné jako zaměstnavatel a rovnou mu předložit „Dohodu o rozvázání prac. poměru“ ve dvou vyhotoveních (vzor na „netu“)s uvedením data svého odchodu.
S pozdravem Jiří D.

Odpověď

Petr Gola 16.3.2014

Dobrý den,

 

jestliže Vám Váš zdravotní stav neumožňuje pracovat a současně není zhoršení Vašeho zdravotního stavu dostatečné pro přiznání invalidního důchodu, potom může být odchod do předčasného důchodu ve Vašem případě řešením.

 

Při volbě termínu odchodu do předčasného důchodu je potřeba pamatovat na to, že předčasný důchod je trvale krácený důchod a dosažením řádného důchodového věku se nepřepočítává. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší měsíční předčasný důchod. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Proto je rozdíl odejít do předčasného důchodu 730 dní před dosažením řádného důchodového věku (přesně dva roky) nebo 720 dní před dosažením řádného důchodového věku.

 

Když se nejdříve registrujete na úřadu práce a budete po dobu 11 měsíců pobírat podporu v nezaměstnanosti, tak budete mít následně vyšší důchod a to ze dvou důvodů. Za prvé budete mít nižší krácení (odejdete do předčasného důchodu kratší dobu před dosažením řádného důchodového věku) a současně můžete získat další rok pojištění (záleží na konkrétním průběhu pojištění). Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se započítává do doby pojištění pro výpočet důchodu jako náhradní doba pojištění. Při registraci na úřadu práce je však potřeba počítat s tím, že se předpokládá, že jste ochoten a schopen nastoupit do práce.

 

Jak přibližně byste měl vysoký předčasný důchod závisí na konkrétním průběhu Vašeho pojištění (výdělcích od roku 1986 a získané době pojištění). Protože tyto informace neznám, tak Vám nemohu poskytnou ani žádné orientační údaje.

 

Rozvázat pracovní poměr můžete výpovědí bez udání důvodu. S ohledem na výši podpory v nezaměstnanosti je vhodné ukončit pracovní poměr dohodou. Pro dohodu nejsou stanovena žádná speciální pravidla, ale s jejím obsahem musí souhlasit obě strany (zaměstnanec i zaměstnavatel). Dvouměsíční výpovědní doba je u výpovědi, u dohody závisí, na jakém termínu se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou (lze dříve i později). Jestliže chcete ukončit pracovní poměr dohodou, tak Vám doporučuji si o tom promluvit s Vaším zaměstnavatelem a navrhnout mu termín odchodu a další varianty a nalézt společně se zaměstnavatelem kompromis (především s ohledem na termín ukončení pracovního poměru).

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře