Kdy do předčasného důchodu?

Dotaz

25. 5. 2014
Kdy do předčasného důchodu?

Dobrý den,jsem narozen 19.3.1954 stále pracuji jako zámečník ale chtěl bych odejít do předčastného důchodu, ke kterému datu bych mohl žádat o předčastný důchod.Děkuji

Odpověď

Petr Gola 25.5.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozen v roce 1954, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 19. 5. 2017. Do předčasného důchodu mohou občané, kteří mají důchodový věk vyšší než 63 let odejít v 60 letech. K dnešnímu dni již tedy do předčasného důchodu můžete odejít. Do dosažení řádného důchodového věku můžete odejít do předčasného důchodu kdykoliv.

 

Odchod do předčasného důchodu je vhodné dobře promyslet, neboť vypočtený předčasný důchod je nižší než řádný důchod, a to trvale. Rozdíl mezi předčasným důchodem a řádným důchodem je v některých případech vyšší než si žadatelé o předčasný důchod myslí.

 

Při dosažení řádného důchodového věku se předčasný důchod nepřepočítává. Odchod do předčasného důchodu je vhodné dobře promyslet, neboť krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší výsledný měsíční důchod.

 

Při výpočtu předčasného důchodu je tedy rozdíl, zdali se odejde do předčasného důchodu např. 1080 dní před dosažením řádného důchodového věku nebo 1 081 dní, neboť se krácení provádí za každých 90 dní předčasnosti.

 

S pozdravem

 

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře