Kdy je možné odejít do předčasného důchodu

Dotaz

3. 5. 2015
Kdy je možné odejít do předčasného důchodu

Zdravím všechny lidičky v kritických dobách, Prosím o radu slyšela jsem že můžeme do předčasného důchodu o 5 let. Prosím o radu, můj ročník je 1958, mám 1 dítko a odpracovala jsem 40.Je mi 56 let určitě na mě čekají na úřadu práce.Měla jsem 17 000 hrubého, prosím co mužu očekávat . Mám jen základní vzdělání tak si nemůžu vybírat, pracovat musím, mám hypotéku na byt, privatizovala jsem.Ktomu mám důchodové spoření, to asi zruším když mi nic ne nabídnou, já si budu hledat ale co slýchám uz mám strach. Prosím tedy o radu, , mužu si přivydělat když budu brát podporu a kolik? Nebo mužu do předčasného důchodu o 5 let? Určitě budu brát málo,a jak dlouho.Jsem totiž samoživitelka, bojim se budoucnosti . Ještě dostala jsem výpověď 2a3 takže celý prázdniny budu hledat. Děkuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 3.5.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1958 a vychovala jste 1 dítě, tak je Váš řádný důchodový věk 62 let a 8 měsíců. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v 59 letech a 8 měsících.

 

Dle současné legislativy platí, že do předčasného důchodu mohou odejít o 5 let dříve občané, kteří mají důchodový věk 65 let a více. Důchodový věk v Česku se neustále prodlužuje, v budoucnu bude tedy možné odejít do předčasného důchodu až o 5 let dříve.

 

Předčasný důchod je však vždy nižší než řádný důchod. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení za předčasnost a nižší měsíční důchod. Při odchodu do předčasného důchodu o 5 let dříve před dosažením řádného důchodového věku bude krácení velké a takto brzy odejít do předčasného důchodu by znamenalo citelně nižší důchod. Většina občanů si z finančních důvodů nebude moci dovolit odejít do předčasného důchodu tak brzy.

 

Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Podpora v nezaměstnanosti standardně činí 65 % v prvních dvou měsících předchozího čistého výdělku, 50 % v dalších dvou měsících a 45 % v následujících měsících.

 

Během evidence na úřadu práce je možné si přivydělat formou nekolidujícího zaměstnání maximálně 4 600 Kč (polovina minimální mzdy). Takovou práci je nutné samozřejmě ihned oznámit na úřadu práce. Během výkonu nekolidujícího zaměstnání (zpravidla na dohodu o provedení práce) není možné současně pobírat podporu v nezaměstnanosti.

 

Samozřejmě ideální by pro Vás bylo pracovat až do dosažení řádného důchodového věku a odejít až do řádného důchodu. Jestliže se Vám však nepodaří najít uplatnění na trhu práce, tak nebudete bez finančních prostředků, neboť budete mít v případě registrování na úřad práce nárok po dobu 11 měsíců na podporu v nezaměstnanosti a následně budete moci odejít do předčasného důchodu. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, proto Vám doporučuji odchod do předčasného důchodu dobře naplánovat. Je rozdíl, zdali se do předčasného důchodu odejde např. 720 dní před dosažením řádného důchodového věku nebo 721 dní před dosažením řádného důchodového věku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře