Kdy je možné odejít do předčasného důchodu

Dotaz

5. 11. 2014
Kdy je možné odejít do předčasného důchodu

Dobrý den, jsem narozená 17.12.1958, dvě děti. 1.9.2013 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost, to mi nebylo ještě 55let. Dostala jsem odstupné 3 měsíce, pak podporu v nezaměstnanosti 8měsíců a 1 měsíc za rekvalifikaci. Od října 2014 podporu již nepobírám. Zatím se mi nepodařilo najít zaměstnání a začínám uvažovat o předčasném důchodu nebo předdůchodu. V případě, že se mi nepodaří sehnat práci, bude se mi doba v evidenci na ÚP započítávat 3 roky? V roce 1994 jsem byla na ÚP 1 měsíc. Kdy bych mohla do předčasného důchodu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 5.11.2014

 

Dobrý den,

 

protože jste narozena 17. 12. 1958 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 61 let a 2 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 17. 2. 2020. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy 17. 2017. Od tohota data již kdykoliv. Čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím vyšší krácení u předčasného důchodu a nižší předčasný důchod. S tím je potřeba při plánování předčasného důchodu počítat.

 

Evidence na úřadu práce se do konce roku 1995 započítává vždy, bez jakéhokoliv omezení. Od 1. ledna 1996 se vždy do doby pojištění započítává evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnansoti. Doba evidence na úřadu práce od 1. ledna 1996, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se do doby pojištění započítává maximálně v rozsahu 3 let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně jeden rok. Jestliže jste prozatím nebyla v evidenci na úřadu práce po dobu, kdy Vám nenáleží podpora v nezaměstnanosti, tak se Vám bude tato doba pro důchodové účely započítávat ve lhůtě 3 let.

 

Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijní spoření. Předdůchod nevyplácí stát, ale jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku, přičemž se posuzuje důchodový věk muže narozené v daném roce. Muž narozený v roce 1958 má důchodový věk 63 let a 10 měsíců. Při splnění zákonných podmínek můžete předdůchod čerpat nejdříve při dosažení 58 let a 10 měsíců. Předdůchod je nutné čerpat nejméně po dobu dvou let. Naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření musí stačit k měsíční výplatě předdůchodu ve výši 30 % průměrné mzdy dle MPSV, tedy cca 7 500 Kč měsíčně. Občané spořící si na penzijní připojištění musí svoji smlouvu o penzijním připojištění „převést“ u své stávající penzijní společnosti na doplňkové penzijní spoření, aby mohli čerpat předdůchod.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře