Kdy odejít do důchodu

Dotaz

16. 9. 2013
Kdy odejít do důchodu

Dobrý den chci se zeptat na předčasný odchod do důchdu mám 58 let narozená 28.8.1955 2 děTI.Který měsíc je pro mne víhodný,a nebo mám počkat na začátek příštího roku.děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 16.9.2013

 

protože jste ročník narození 1955 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 28. 8. 2015. Do předčasného důchodu můžete odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Nejdříve jste tedy mohla odejít do předčasného důchodu 28. 8. 2012. Nyní již můžete odejít do předčasného důchodu kdykoliv.

 

Předčasný důchod je oproti řádnému důchodu vždy finančně méně výhodný, z finančního hlediska je tedy vždy výhodnější odejít až do řádného důchodu. Pro občany, kteří mají práci a mohou pracovat, je tedy z finančního hlediska skutečně nejlepší vydržet v práci až do dosažení řádného důchodového věku.

 

V některých případech (např. zdravotní problémy, nezaměstnanost, kdy již nenáleží podpora v nezaměstnanosti, veliká únava z práce) může být předčasný důchod vhodným řešením. Je to však individuální záležitost.

 

Při čerpání předčasného důchodu platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti. V období za prvních 360 dní (před dosažením řádného důchodového věku) činí krácení výpočtového základu 0,9 % za každých 90 dní, v období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne (před dosažením řádného důchodového věku) je krácení 1,2 % za každých 90 dní a v období od 721. kalendářního dne (před dosažením řádného důchodového věku) je krácení 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní. Např. při odchodu do předčasného důchodu dříve o 360 dní činí krácení 3,6 % (4 x 0,9 %).

 

Pouze s ohledem na výši důchodu  je tedy nejlepší odejít až do řádného důchodu. Při čerpání předčasného důchodu platí, že čím později, tím lépe a vždy po 90 dnech. Neboť např. krácení za odchod do předčasného důchodu o 361 dní dříve je 4,8 % a za 360 dní 3,6 %. Čistě z finančního hlediska tedy platí, že čím později do předčasného důchodu (čím kratší doba do dosažení řádného důchodového věku) odejdete, tím vyšší důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře