Kdy odejít do důchodu

Dotaz

10. 3. 2013
Kdy odejít do důchodu

Končím pracovní poměr z důvodů reorganizace podniku k 31.3.2013.Dostávám odstupné.Do starobního důchodu bych měla nárok nastoupit v říjnu letošního roku, což ale ještě nechci. Přihlásím se 1.7.na pracovní úřad.Jak dlouho mohu pobírat podporu ? Děkuji za odpověď.Klementová

Odpověď

Petr Gola 11.3.2013

Dobrý den,

přestože končíte zaměstnání k 31. 3. 2013 a dostanete odstupné, tak Vám doporučuji se registrovat na úřad práce ihned, tedy od 1. dubna 2013 a nikoliv až od 1. července 2013. Získáte delší dobu pojištění pro důchodové účely.

Protože můžete v říjnu odejít do řádného důchodu, tak jste starší 55 let a máte ze zákona nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 11 měsíců.

Neboť dostanete od svého zaměstnavatele odstupné, tak nebudete určitou dobu pobírat podporu v nezaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti se začne vyplácet až po době, která odpovídá výši odstupného. Jestliže tedy obdržíte odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, tak začnete pobírat podporu v nezaměstnanosti až po třech měsících po ukončení zaměstnání. Na úřad práce se však registrujte ihned v dubnu.

Jestliže Vám v říjnu vznikne nárok na starobní důchod, tak je pro většinu občanů výhodným řešením odejít do řádného důchodu. V řádném důchodovém věku již nejsou žádná omezení týkající se výdělečné činnosti. Můžete tedy pobírat důchod a mít příjem bez omezení. Současné pobírání důchodu a mzdy (nebo např. odměny na základě dohody o provedení práce) je zpravidla výhodnější než „práce na procenta“, kdy se výdělečnou činností po dosažení důchodového věku zvyšuje státní důchod. Podmínkou však je, že se ještě nečerpá státní důchod.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře