Kolik hodin může pracovat invalidní důchodce II. stupně

Dotaz

11. 12. 2014
Kolik hodin může pracovat invalidní důchodce II. stupně

Dobrý den, můj dotaz.Mám inv.II.st. Mám sešroubovanou nohu a psychické problémy. Sehnala jsem práci na 165hodin měsíčně. Jenom denni směny. Je to práce na vrátnici. Můžu o důchod přijít.? Není to moc hodin? Vybírat si práci v současné době nelze. Děkuji, Ivana

Odpověď

Petr Gola 11.12.2014

Dobrý den,

 

žádnou legislativou není stanoveno, kolik hodin měsíčně může invalidní důchodce odpracovat. Neexistuje žádný limit, situace je invidiuální. Práce a výdělečná činnost invalidních důchodců není omezena. Invalidní důchodci mohou pracovat na plný úvazek a mít libovolně vysoký příjem.

 

Vykonávaná práce by však vždy měla být v souladu se zdravotním omzením. Např. když bude mít invalidní důchodce problémy se zády a bude pracovat na stavbě, tak samozřejmě bude k této skutečnosti přihlédnuto a případně odebrán stupeň invalidity, protože zdravotní problémy nemohou být tak vážně, když může příjemce invalidního důchodu nosit a zvedat těžká břemena za každého počasí.

 

Když vykonávaná práce odpovídá zdravotnímu stavu, tak je legislativně vše v pořádku. U invalidních důchodců prvního a druhého stupně se dokonce předpokládá, že budou mít vlastní příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. Doba pobírání invalidního důchodu druhého stupně totiž nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet následného starobního důchodu. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Invalidní důchodci prvního a druhého stupně, kteří během pobírání invalidního důchodu nepracují musí tedy počítat s tím, že se to negativně odrazí na výpočtu starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře