Které příjmy se počítají do důchodu?

Dotaz

21. 2. 2013
Které příjmy se počítají do důchodu?

Zdravím,mám dotaz,prosím,z jakých odpracovaných let se vypočítává důchod?Jedná se mi o následující věc,je mi 52 let,tři děti,celý život jsem pracovala za „pěkné“ penize. Z důvodu přestěhování a nouzi v tomto kraji o zaměstnání sice pracuji,ale za 7500 hrubého.Jde mi o to,zda se budou zohledňovat i roky,kdy jsem vydělávala slušné peníze.Všíchni mě straší,že ne,že se důchod počítá z posledního roku….Děkuji za odpověď,Mertová Podotýkám ještě,že jsem vždy pracovala na smlouvu…..

Odpověď

Petr Gola 21.2.2013

Dobrý den,

výše státního důchodu (z I. pilíře) závisí na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu. Osobní vyměřovací základ je přitom zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě za odpracované roky. Hodnotí se pouze příjmy, ze kterých bylo odvedeno řádně důchodové pojištění.

Mohu Vás ujistit, že výše důchodu nezávisí pouze na výdělcích v posledním roce. Osobní vyměřovací základ při výpočtu důchodu v roce 2013 se vypočítá z příjmů v letech 1986 až 2012. Přičemž výdělky v dřívějších letech jsou násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci, tak aby všechny roční výdělky byly v současné hodnotě. Dle současné legislativy platí, že se počítají příjmy od roku 1986. Např. v roce 2019 se bude tedy osobní vyměřovací základ při výpočtu státního důchodu počítat z příjmů v letech 1986 až 2018.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře