Mateřská a platba do důchodového spoření

Dotaz

1. 7. 2013
Mateřská a platba do důchodového spoření

Dobrý den,
stala jsem se účastníkem důchodového spoření (II.pilíř) ode dne 1.3.2013. Momentálně jsem na mateřské dovolené. Dne 10.7.2013 nastoupím zpět do pracovního poměru. Zajímalo by mě, od kterého dne mi má zaměstnavatel navést odvody do důchodového spoření.
Děkuji za odpověď
Maňáková

Odpověď

Petr Gola 2.7.2013

Dobrý den,

 

účastníkem důchodového spoření (II. pilíře) se občan stává první den následujícího měsíce po kalendářním měsíci, ve kterém nabylo právní moci rozhodnutí, kterým byla smlouva o II. pilíři zaregistrována.

 

Centrální registr smluv zasílá rozhodnutí o registraci, tzv. Oznámení o nabytí právní moci. V případě, že jste třeba obdržela toto rozhodnutí během února 2013, tak jste se od 1. března 2013 stala účastníkem důchodového spoření. Jakmile budete mít od tohoto data příjmy podléhající důchodovému pojištění (I. pilíři), tak musí za Vás zaměstnavatel odvést i důchodové spoření (II. pilíř). V případě, že v červenci budete mít tedy již příjmy podléhající důchodovému pojištění, tak za Vás i odvede zaměstnavatel i důchodové spoření do II. pilíře.

 

Pojistné na důchodové spoření (do II. pilíře) však neodvádí zaměstnavatel přímo penzijním společnostem, ale na účet finančního úřadu. Finanční úřady spravují vybíraní důchodové spoření a následně jej přeposílají na účty penzijních společností.

 

Aby vše probíhala v pořádku, tak jste musela splnit vůči svému zaměstnavateli oznamovací povinnost. Všichni občané, kteří vstoupí do II. pilíře, musí tuto skutečnost oznámit svému zaměstnavateli co nejdříve, aby mohl zaměstnavatel mohl správně srazit důchodové spoření. Zpravidla se používá doporučený formulář Ministerstva financí č. 5544 „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“. Tiskopis je ke stažení např. na stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5544_1.pdf. Současně zaměstnanci předkládají zaměstnavateli kopii „Oznámení o rozhodnutí právní moci“, zaměstnavatel tak má jistotu, že všechny uváděné údaje v tiskopisu odpovídají skutečnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře