Mezinárodní důchod

Dotaz

1. 2. 2013
Mezinárodní důchod

DUCHOD A PRIPOJISTENI V RAMCI EU:
Dobry den, z ministerstva prace a socialnich veci mam 3 roky starou informaci, ze doba duchodoveho pojisteni se v ramci EU scita podle let odpracovanych v jednotlivych statech EU a hledi se na dobu pojisteni jako celek. Vyplaceny duchod pak udajne odpovida stejnemu podilu, ktery pripada na delku pojisteni a vydelek dosazeny v kazde clenske zemi. Ziji mimo uzemi CR, kde mi bezi vsechny druhy pojisteni ze mzdy jako zamestnanci. Nicmene v CR mam stale jeste duchodove pripojisteni. Ma pro mne nejaky treti pilir smysl, kdyz v CR nemam zadny hruby prijem? Jsem zena rodnik 1962, 2 deti, podle vypisu z prazskeho registru mam v CZ odpracovano (nebo nahradni doby) 26 let. Predpokladam, ze se state EU – tj. mimo uzemi CR – budu zdrzovat do dosazeni duchodoveho veku a i pak v duchodu.
A jeste jeden zajimavy dotaz: vekova hranice na odchod do duchodu je v obou „mych“ statech EU ruzna. Ktera bude rozhodujici?
Dekuji za Vas cas venovany memu dotazu, ktery se lisi diametralne od totazu pani, ktera zije v USA.
Preji Vam prijemny a uspesny den.

Odpověď

Petr Gola 4.2.2013

Dobrý den,

základní podmínkou, abyste měla nárok na důchod ze dvou (nebo více členských zemí EU) je, že během produktivního života budete důchodově pojištěna v zemích EU déle než jeden rok. Současně celková doba pojištění (sečtena z obou zemí) musí splnit podmínku doby pojištění stanovenou pro důchod v dané zemi. Při splnění doby pojištění budete následně dostávat ze zemí, kde jste byla důchodově pojištěna poměrný důchod, který bude odpovídat počtu získaných let pojištění v dané zemi.

Při vyplácení důchodů z více členských zemí EU platí několik základních principů, které jsou upraveny v Nařízeních EU č. 1408/71 a 574/72. Tyto předpisy jsou nadřazeny důchodovým zákonům jednotlivých členských zemí EU. V každé zemi, kde budete vykonávat výdělečnou činnost a odvádět důchodové pojištění, budou uchovány podklady pro výpočet důchodu do doby, než dosáhnete důchodového věku.

Důchodový věk je v členských zemích EU rozdílný. Výplata poměrného důchodu nemusí tedy přicházet současně. Z každé země budete dostávat důchdo po dosažení důchodového věku dle národní legislativy dané země. V případě, že budete pracovat více než jeden rok ve více zemích EU, tak může dostávat poměrný důchod např. i ze čtyř zemí. Při výpočtu důchodu je nutné počítat s tím, že z každé země se z každé země se počítá na základě záznamů občana o době pojištění v dané zemi. V případě, že získáte např. v Raskouku dobu pojištění pouze 4 roky, tak bude důchod z Rakouska poměrně nízký. Jestli máte již několik let uzavřeno penzijní připojištění, tak pro Vás smysl má. Jedná se rozhodně o zajímavý finanční produkt k zajištění na stáří.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Komentáře