Minimální mzda a předčasný důchod

Dotaz

16. 9. 2013
Minimální mzda a předčasný důchod

Dobrý den,
pracuji za minimální mzdu. Do předčasného důchodu můžu jít v dubnu 2014. Vyplatí se to?

Odpověď

Petr Gola 16.9.2013

Dobrý den,

 

z finančního hlediska se odchod do předčasného důchodu nevyplatí. Předčasný důchod je citelně nižší než řádný důchod. Vždy záleží na konkrétní situaci. Výši důchodu (řádného důchodu i předčasného důchodu) ovlivňují příjmy od roku 1986.

 

V roce 2014 se tedy budou započítávat příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2013. Nerozhoduje tedy jenom mzda nebo příjem v aktuálním roce nebo několika málo předchozích letech. Příjme v předcházejících letech se přitom přepočítává koeficientem na současnou úroveň.

 

Předčasný důchod je nižší než řádný důchod ze dvou důvodů (krácení za předčasnost a nižší získané době pojištění než kdyby se pracovalo až do dosažení řádného důchodového věku). U předčasného důchodu platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší předčasný důchod. Krácení se započítává za každých 90 dní, na to je vhodné při plánování odchodu do předčasného důchodu pamatovat.

 

V případě, že můžete pracovat do řádného důchodového věku, tak je pro Vás s ohledem na výši měsíčního státního důchodu, výhodnější pracovat v současné době i za minimální mzdu a odejít až do řádného důchodu. Řádný důchod je vždy vyšší než předčasný důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře