Možnosti příjmu v důchodu

Dotaz

2. 10. 2013
Možnosti příjmu v důchodu

Dobrý den,
chci se zeptat,šla jsem o 1rok dřív do důchodu a mám možnost pracovat příležitostně na dohodu práce Dělalo by to asi 24hod.měsíčně.Musím to někde nahlásit a na kterém uřadě a jaký formulář po mně budou chtít.Do plného důchodu bych měla jít 12.4.2014 Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 2.10.2013

Dobrý den,

 

výdělečná činnost v řádném důchodovém věku není nijak omezena. Jakmile dosáhnete řádného důchodového věku, tak si můžete přivydělat libovolně, můžete pracovat na základě smlouvy na dobu neurčitou i podnikat a můžete mít jakkoliv vysoký příjem.

 

Protože jste nyní v předčasném důchodu, tak nemůžete mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Tato podmínka je při práci na dohodu o provedení práce splněna. Na základě dohody o provedení práce, kdy bude měsíční odměna nižší než 10 tisíc Kč, můžete pracovat. Z odměny 10 tisíc Kč a nižší na základě dohody o provedení se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, taková odměna nezakládá účast na nemocenském pojištění.

 

Jestliže budete pracovat na základě dohody o provedení práce, tak se nemusíte nikde hlásit. Váš zaměstnavatel však bude z Vašeho příjmu odvádět daň z příjmu fyzických osob. I když je odměna na základě dohody o provedení práce nižší než 10 tisíc Kč, tak se z odměny odvádí daň z příjmu.

 

Po dosažení řádného důchodového věku již pro Vás žádné omezení platit nebude a budete moci mít i příjem z dohody o provedení práce vyšší než 10 tisíc Kč měsíčně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře