Na čem závisí výpočet důchodu

Dotaz

6. 5. 2014
Na čem závisí výpočet důchodu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala z čeho se mi bude vypočítávat SD, když jsem několik let (7) pečovala o svou maminku a pobírala příspěvek na péči. Předtím jsem celý život pracovala. Nárok na SD mám v 3/2015.
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.5.2014

Dobrý den,

 

výše starobního důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Čím vyšší získaná doba pojištění a vyšší osobní vyměřovací základ, tím vyšší měsíční starobní důchod.

 

Do doby pojištění se započítávají roky, kdy bylo z příjmu řádně odvedeno důchodové pojištění (zjednodušeně odpracované roky) a rovněž náhradní doby pojištění. Náhradními dobami pojištění je např. studium před rokem 2010, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let věku, péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek. Během náhradních dob pojištění není sice odváděno důchodové pojištění, ale tyto doby se započítávají do doby pojištění.

 

Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu důchodu v roce 2015 se budou hodnotit příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2014.

 

Mezi náhradní dobu pojištění patří rovněž péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek. Náhradní dobou pojištění je doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti. Jestliže tuto podmínku splňujete, tak nemusíte mít strach, že byste z důvodu péče o závislou maminku měla nižší důchod.

 

Při splnění zákonných podmínek patří péče o závislou osobu mezi vyloučené doby pojištění, což znamená, že „nerozmělňují“ osobní vyměřovací základ. Doba péče o závislou osobu se prokazuje rozhodnutím o péči vydávané OSSZ, v uvedeném rozhodnutí je uvedená doba péče. Toto rozhodnutí je potřeba si včas vyřídit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře