Náhrada II. pilíř za I. pilíř

Dotaz

26. 4. 2013
Náhrada II. pilíř za I. pilíř

Jak velké množství klientů by se muselo zúčastnit 2. pilíře financování důchodové reformy, aby to mělo význam pro náhradu za demografické propady v prvním pilíři?

Odpověď

Petr Gola 26.4.2013

Dobrý den,

 

státní penze bude klesat, o tom není pochyb. Stát si nebude moci dovolit současné nastavení penze jako je tomu v současnosti. Vždyť důchodový účet za rok 2012 skončil v minusu 49,4 miliard Kč. Na důchodovém pojištění se vybralo o tuto částku méně, než se vyplatilo na důchodech. V roce 2011 to bylo necelých 40 miliard a v roce 2010 necelých 30 miliard Kč. Všichni občané tedy budou muset vzít zabezpečení do vlastních rukou, na penzi spořit a investovat co nejdříve. II. pilíř je jednou z možností, jak zvýšit vlastní zabezpečení na důchod.

 

Propočty ohledně II. pilíře jsou různé, jiná data budou uvádět jeho zastánci a jiná data odpůrci, proto Vám nejsem schopen poskytnout žádná „tvrdá“ data. Nepříznivý demografický vývoj (z hlediska důchodového systému) však bude tlačit státní důchod (z I. pilíře) v budoucnu dolů. Poměr mezi penzí a mzdou dosahovanou před důchodem bude klesat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře