Náhrada mzdy po skončení pracovního poměru

Dotaz

1. 7. 2014
Náhrada mzdy po skončení pracovního poměru

Dobrý den,
30.6. 2014 mi skončil prac. poměr na dobu určitou. Následující den jsem se byla zaevidovat na ÚP, ale v ochranné lhůtě mi byla vystavena neschopenka (těhotenství). Na ÚP mi doporučili tento postup, nevidím však důvod k evidenci. Mám nárok na zaplacení prvních 14 dní pracovní neschopnosti? Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 6.7.2014

Dobrý den,

 

nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru vzniká, jestliže se na nemocenskou nastoupí v ochranné 7denní lhůtě. Tuto podmínku jste splnila, a proto Vám vznikne nárok na nemocenskou. Nemocenská v roce 2014 však náleží až od 15 dne pracovní neschopnosti, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy se přitom vyplácí až od 4. dne pracovní neschopnosti.

 

Náhrada mzdy ze zákona je poskytována po dobu trvání pracovního poměru. Protože Váš pracovní poměr skončil uplynutím lhůty, neboť byla sjednána smlouva na dobu určitou a pracovní neschopnost ve Vašem případě vznikla až po skončení pracovního poměru, tak Vám nárok na náhradu mzdy nevzniká.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře