Náhradní doba studia

Dotaz

Náhradní doba studia

Dobrý den,
moc Vám děkuji za ochotu a rychlou odpověď na můj dotaz položený v Poradně na webu DůchodováReforma.cz.
Pravděpodobně jsem však moji otázku položil příliš obšírně a není z ní na první pohled patrný její záměr. Proto bych rád mojí otázku zjednodušil a upřesnil.
Na webových stránkách DůchodováReforma.cz v rubrice »Články týdne», jsem vyhledal článek „Jak ovlivňuje studium výši důch odu?“, ve kterém se v kapitole „Šest let studia po dosažení 18 let“ píše toto:
„V některých případech má někdo „mezeru“ a začal studovat až v 19 letech. Potom se studium jako náhradní doba pojištění započítává až do 25 let, tedy šest let studia po dosažení 18 let, přičemž studium začalo dosažením 19 let.“
V mém případě se jedná o konkrétní případ pojištěnce, kdy (jak popisuji v předešlém dotazu) po řádně dokončeném 4-letém středoškolském studiu v 06/1971, došlo téhož roku k zahájení vysokoškolského studia v 09/1971, což ovšem bylo již po dosažení 19 let věku studenta-pojištěnce a následně pak po řádném 5-tiletém studiu k jeho ukončení v 06/1976, což bylo již 7 měsíců po dovršení 24 let jeho věku. A tím vznikl problém při výpo tu započitatelné náhradní doby pojištění.
Při stanovení celkové doby pojištění pro výpočet starobního důchodu, v předběžném součtu dob pojištění, ČSSZ těchto 7 měsíců studií neuznala jako započitatelnou náhradní dobu pojištění, protože prý těchto 7 měsíců přesahuje dovršení 24 let věku pojištěnce. ČSSZ nevzala v úvahu, že studia začala až po dosažení 19 let věku pojištěnce a ukončena byla až v 25 roce věku pojištěnce.
Ptám se proto, zdali v tomto případě, kdy studium, které začalo dosažením 19 let a řádně dokončeno bylo do 25 let, má tento pojištěnec nárok na uznání těchto 7 měsíců studia jako započitatelnou náhradní dobu pojištění (viz text článku „..začal studovat až v 19 letech. Potom se studium jako náhradní doba pojištění započítává až do 25 let“ – na stránkách DůchodováReforma.cz).

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 19.5.2015

Dobrý den,

 

v § 5 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. je uvedeno, že mezi náhradní dobu pojištění, která se započítává pro důchodové účely patří rovněž soustavná příprava na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole nebo vysoké škole v Česku, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení 18 let věku. Jedná se o studium před rokem 2010.

 

Nejedná se tedy pouze o studium na vysoké škole, ale i na střední škole. Proto je potřeba do celkového součtu šesti let započítat studium na střední škole a vysoké škole po dosažení 18 let.

 

Když někdo ukončil v minulosti střední školu těsně před dosažením 18 let a následně začal studovat VŠ v 19 letech a na VŠ studoval do 25 let, potom se započítávalo do doby pojištění studium na VŠ jako náhradní doba pojištění po dobu šesti let.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře