Nárok na důchod

Dotaz

20. 3. 2013
Nárok na důchod

Dobrý den, jsem téměř rozhodnutý pro vstup do 2. pilíře. Nedávno se ke mně dostal sken nějakého novinového článku, který hovoří o tom, že , zjednodušeně řečeno, každý, kdo bude odcházet do penze po 1.1.2018, musejí spořit alespoň 35 let. Mě se to nezdá, to by se ten druhý pilíř poněkud hrubě nevyplatil spoustě lidí. Domnívám se, že se jedná pouze o chybnou interpretaci, a že se jedná o odpracované roky. Uveďte prosím na pravou míru. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 20.3.2013

Dobrý den,

 

nemohu se vyjádřit k informacím v článku, které nemám před sebou. Proto musím odpovědět v obecné rovině. Pro přiznání starobního důchodu je zapotřebí splnit dvě zákonné podmínky, a sice dosáhnout důchodového věku a splnit potřebnou dobu pojištění. Právě potřebná doba pojištění se v současné době každoročně zvyšuje. V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění. Po roce 2018 bude nutné získat 35 let pojištění, aby byl přiznán starobní důchod.

 

Do doby pojištění se však nezapočítává pouze odpracovaná doba, ale rovněž náhradní doba pojištění. Náhradní doba pojištění jsou roky, kdy občan neplatí ze svého příjmu důchodové pojištění a přesto je tato doba zhodnocena pro důchodové účely. Jedná se např. studium před rokem 2010, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let, vojenskou službu. Jestliže není splněna podmínka doby pojištění, tak není přiznán starobní důchod.

 

Peníze z II. pilíře bude možné čerpat, jestliže občan splní podmínky pro přiznání řádného důchodu. Není ovšem potřeba spořit 35 let. Je možné spořit např. 5 let, 10 let nebo 20 let (záleží na věku), jestliže občané starší 35 let se rozhodnou v prvním pololetí letošního roku vstoupit do II. pilíře.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře