Nárok na invalidní důchod

Dotaz

30. 1. 2014
Nárok na invalidní důchod

Dobrý den potřebovala bych poradit mám souseda 24LDo svých 23Lpobíral sirodčí duchod po matce ale pak musel zduvodu těškeho urazu ukončit studium.Nyni je na invalidním vozíku a bez cizí pomoci se neobejde tak by mě zajímalo zda by měl nárok na invalidní duchod.

Odpověď

Petr Gola 30.1.2014

Dobrý den,

 

invalidní důchod není přiznán automaticky, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Základní dvě podmínky pro přiznání invalidního důchodu jsou: získání potřebné doby pojištění a přiznání invalidity. Stupeň invalidity přiznává posudkový lékař OSSZ dle aktuálního zdravotního stavu.  Rozlišuje se invalidita prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně.

 

Zdravotní stav posoudí dle podkladů ošetřujícího lékař posudkový lékař a stanoví vznik invalidity a to na základě sepsané žádosti na OSSZ podle místa trvalého bydliště. V praxi však nemusí uplatnění žádosti o invalidní důchod automaticky znamenat přiznání invalidního důchodu. Druhou podmínkou je získání potřebné doby pojištění v posledních 10 letech. Občané ve věku 22 až 24 let musí získat 2 roky pojištění a občané ve věku 24 let až 26 let musí získat 3 roky pojištění.

 

Protože neznám detailně průběh pojištění Vašeho souseda, tak nejsem schopen říci, zdali mu vznikne nárok na invalidní důchod či nikoliv. Rozhodně mu samozřejmě doporučuji při popsaných zdravotních problémech si o invalidní důchod písemně zažádat na místně příslušné OSSZ. Při nedostatečné době pojištění lze při splnění zákonných podmínek dobu pojištění zpětně dopojistit, před podáním žádosti o invalidní důchod. Veškeré rozhodnutí lze však učinit teprve na základě detailní známosti průběhu pojištění, osobní konzultace s příslušnou pracovní OSSZ bude jistě přínosná.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře