Nárok na nemocenskou a důchod

Dotaz

1. 4. 2014
Nárok na nemocenskou a důchod

Dobrý den,v lednu 2014 mi byl přiznán invalidní důchod I.stupně.Zajímalo by mně,jestli dostanu výplatu důchodu již od ledna,když jsem byla v pracovní neschopnosti.Za březen jsem již důchod dostala.

Odpověď

Petr Gola 1.4.2014

Dobrý den,

 

nikoliv, neboť jste byla v lednu v pracovní neschopnosti a náležela Vám nemocenská. Invalidní důchod se nevyplácí po dobu výplaty nemocenského. V praxi se nejdříve vyplácí náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a následně nemocenská, kterou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).

 

Když invalidita vznikne v průběhu pracovní neschopnosti, vyplácí se invalidní důchod až po ukončení výplaty náhrady mzdy nebo nemocenské.

 

Dle § 65 zákona o důchodovém pojištění totiž nenáleží výplata invalidního důchodu po dobu výplaty nemocenského a po dobu poskytování náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu nebo snížené odměny anebo služebního příjmu nebo náhrady ve výši platu (náhrady mzdy) v době dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, pokud den vzniku invalidity spadá do období dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, které jsou důvodem výplaty nemocenského nebo pobírání náhrady mzdy.

 

V případě, že je nemocenská oproti invalidnímu důchodu nevýhodná, tak je možné se vzdát se nároku na nemocenské dávky (formou písemného prohlášení), avšak nikoliv za období, kdy již byla tato dávky vyplacena, což je Váš případ.

 

Jiná situace by byla v případě, že by byla splněna podmínka nároku na invalidní důchod v souběhu s příjmem ze zaměstnání, když se poživatel invalidního důchodu stane v této době práce neschopným.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře