Nárok na sirotčí důchod

Dotaz

31. 7. 2014
Nárok na sirotčí důchod

Dobrý den,

5.2.2014 jsem dělala státnice a skončila bakalářské studium. Ihned jsem psala dopis na ČSSZ, že jsem ukončila studium a zaslala jsem jim potvrzení o ukončení studia. Myslela jsem, že peníze už nedostanu, ale stále mi chodí. Dne 20.7.2014 mi z ČSSZ odepsali, že 31.7.2014 mi už peníze nepošlou, ale nic jiného. Myslela jsem, že mi zašlou číslo účtu, kam peníze vrátit, ale nic. Jaký mám zvolit další postup.

Odpověď

Petr Gola 1.8.2014

Dobrý den,

 

přestože to není ve Vaší otázce uvedeno, tak předpokládám, že máte na mysli sirotčí důchod. Ze zákona je možné sirotčí důchod pobírat nejdéle do 26 let věku, jestliže je splněna podmínka nezaopatřenosti. Podmínka nezaopatřenosti je nejčastěji splněna během denního studia.

 

Po dobu studia na vysoké škole jste měla nárok na sirotčí důchod. Nárok na sirotčí důchod náleží za kalendářní měsíc, v němž je studium na vysoké škole ukončeno a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž bylo studium na vysoké škole ukončeno, pokud po celý tento měsíc nebyla vykonávána výdělečná činnost podléhající sociálnímu pojištění.

 

Jestliže jste však plynule přešla z bakalářského studia na magisterské studium, tak Vám nadále sirotčí důchod náleží. Když totiž na ukončení studia na vysoké škole navazuje studium na stejné nebo jiné vysoké škole a přerušení netrvá déle než tři kalendářní měsíce, tak se nárok na sirotčí důchod nepřerušuje.

 

Termín, do kterého jste mohla pobírat (nebo stále můžete) sirotčí důchod závisí, zdali nadále studujete, odkdy máte příjem podléhající sociálnímu pojištění.

 

Jestliže dle zaslaných údajů v textu nesouhlasí ve Vašem případě doba pobírání sirotčího důchodu, tak je vhodné vše osobně vyřešit na místně příslušné OSSZ dle místa bydliště, kde jste sepisovala žádost o sirotčí důchod. Aby bylo vše administrativně v pořádku a sirotčí důchod byl vyplacen jen za správné období.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře