Nárok na vdovský důchod

Dotaz

6. 8. 2014
Nárok na vdovský důchod

dobrý den chtěla jsem se zeptat.pobirala jsem vdovsky důchod i syroči .ale dcera mně šla po vyučeni pracovat.tak že vznikl zanik vdovskeho důchodu.mám nárok požadat o vdovsky důchod.zanik byl v roce 2010.je mi 47roku. jsem pořad vdova.děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.8.2014

Dobrý den,

 

vdovský důchod se pobírá jeden rok. Po uplynutí jednoho roku se vdovský důchod pobírá jenom když je splněna některá ze zákonných podmínek. Ve Vašem případě byla splněna zákonná podmínka péče o nezaopatřenou dceru do roku 2010. Následně jste již nesplňovala žádnou ze zákonných podmínek, tak Vám nárok na vdovský důchod zanikl.

 

Když je některá ze zákonných podmínek splněna v zákonné obnovovací lhůtě, tak je možné vdovský důchod na základě vlastní písemné žádosti obnovit. Protože Vám nárok na vdovský důchod vznikl před rokem 2012, tak se na Vás vztahuje pětiletá obnovovací lhůta. Jestliže bude některá z níže uvedených zákonných podmínek splněna do pěti let od zániku vdovského důchodu v roce 2010, tak se Vám nárok na vdovský důchod na základě Vaší písemné žádosti obnoví.

 

Zákonnými podmínkami jsou:

  • péče o nezaopatřené dítě
  • péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • invalidita třetího stupně
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší

Protože je Vám 47 let, tak poslední zákonnou podmínku ohledně věku nesplňujete. Pro obnovu vdovského důchodu by bylo tedy nutné, abyste splnila některou z předchozích zákonných podmínek. Nesplnění žádné z uvedených podmínek znamená, že není vdovský důchod obnoven.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře