Nástup z nemocenské do invalidního důchodu

Dotaz

15. 4. 2014
Nástup z nemocenské do invalidního důchodu

Dobry den,jsem v celkem zapeklite situaci a potreboval bych pomoci.Od 29.3.2013 jsem na DPN v lednu 2014 jsem podstoupil operaci krcni patere c5-c6,stim ze se mi ulevi pri pohybu ramenem,ale toto se nestalo ikdyz jsem mel nalez na MR v oblasti c5-c6,nyni po RHB ktere mi byly ukonceny pro bolesti mam vyhledat neurologa pro aplikaci analgetik,ale k veci PN trva do 13.4.2014 byl jsem podat zadost o prodlouzeni kde mi bylo vyhoveno na 1. mesic a to do 13.5.2014 coz prislo pisemne,ale mezitim jsem podal zadost o invalidni duchod.Ted z duvodu nastupu na dalsi operaci ramene ktera na byt 10.6.2014 (coz jsem v podani invalidity nevedel,protoze jsem rehabilitoval a nalez byl zjisten v teto dobe)se ptam jak mam postupovat,zda jit a opet pozadat o prodlouzeni,nebo ukoncit PN k datu jak mi napsali? Dekuji za odpoved.

Odpověď

Petr Gola 15.4.2014

Dobrý den,

 

invalidní důchod (prvního, druhého nebo třetího stupně) se nevyplácí po dobu výplaty nemocenského a po dobu poskytování náhrady mzdy, dle § 65 zákona o důchodovém pojištění.

 

V Česku není tedy možné ze stejného důvodu (zdravotních problémů) pobírat současně nemocenskou a invalidní důchod. Zpravidla se tedy při dlouhodobých zdravotních problémech ukončuje nemocenská a nastupuje se na invalidní důchod.

 

Protože nemůžete vykonávat pracovní činnost a podal jste si žádost o invalidní důchod, tak když budete posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ uznán invalidním, tak ošetřující lékař bude písemně informovat OSSZ o dni uznání invalidity. Na základě této skutečnosti se musí ukončit dočasná pracovní neschopnost. Ode dne zastavení výplaty nemocenského je přiznána výplata invalidního důchodu (prvního, druhého nebo třetího stupně). Výplata invalidního důchodu by tak navázala na výplatu nemocenské.

 

Od 29. 3. 2013 jste na dlouhodobé pracovní neschopnosti a nyní jste si podal žádost o invalidní důchod. Ode dne uznání invalidity Vám bude pracovní neschopnost ukončena. Do dne uznání invalidity budete mít nárok na nemocenskou a ode dne přiznání invalidity na invalidní důchod (prvního, druhého nebo třetího stupně).

 

Datově je tedy celou administrativní záležitost provést tak, aby nedošlo k překrytí nemocenské a invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře