Nedokončené studium a doba pojištění

Dotaz

30. 7. 2015
Nedokončené studium a doba pojištění

Dobrý den,
chci se zeptat, jak se mi bude započítávat doba pojištění do důchodu. Jsem ročník 1961, ukončení střední školy v roce 1980. V letech 1980-1983 studium na VŠ. V srpnu 1982 se mi narodila dcera a v roce 1983 jsem studia zanechala a tedy nedokončila. S dcerou jsem byla doma, nepracovala. V roce 1985, kdy bylo dceři 2 a půl roku, se mi narodil syn. Do zaměstnání jsem nastoupila v roce 1987. Od té doby jsem stále zaměstnaná. Počítá se i nedokončené studium na VŠ? (Někde jsem četla, že se dokládá i nedokončené studium) Za odpověď děkuji.

Odpověď

Petr Gola 1.8.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1961 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk dle současné legislativy 62 let a 8 měsíců. Do řádného důchodu můžete tedy odejít přibližně za cca 9 let (záleží na Vašem konkrétním měsíci narození). Důchodová legislativa v posledních letech doznala velkých změn a ještě se v budoucnu změní.

 

Dle současné legislativy se skutečně pro důchodové účely započítává i nedokončené studium před rokem 2010. Přesný rozsah nedokončeného studia na VŠ budete muset prokázat potvrzením od školy, dokladem o ukončení studia či případné jiným jednoznačným dokladem prokazujícím dobu studia na VŠ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře