Nedoložená doba pojištění

Dotaz

11. 11. 2015
Nedoložená doba pojištění

Dobrý den.Jaký vliv má moje 35ti dení volno (kdy jsem nepracoval – v roce1989 ), na odchodu do důchodu.Jest-li se to musí napracovat a nebo to nevadí.Můj dchod do důchodu (až 24.4.2027 ).Chtěl bych jít , asi o 2roky dříve (jest-li 4.nebo 6.měsíc 2025 ).
S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 12.11.2015

Dobrý den,

 

nevím, jakým způsobem máte zmiňovaných 35 dní vyřešeno. Pokud se 35 dní nebude hodnotit jako odpracovaná doba pojištění ani náhradní doba pojištění, potom to samozřejmě bude mít vliv na výpočet státního důchodu. Avšak velmi malý, neboť výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Na výpočet důchodu má vliv např. již studium na střední škole a výdělky od roku 1986.

 

Na odchod do řádného starobního důchodu nebo předčasného starobního důchodu nebude mít těchto 35 dní vliv. Důchodový věk se z tohoto důvodu nemění.  S ohledem na měsíční výši státního důchodu Vám však doporučuji odejít až do řádného důchodu, neboť předčasný důchod je trvale krácený a rozdíl mezi řádným starobním důchodem a předčasným důchodem je vyšší, než si někteří občané myslí.

 

Do dosažení řádného důchodového věku však máte ještě dostatek času a důchodová legislativa může doznat změn, neboť důchodová legislativa se v posledních letech výrazně mění. Doporučuji Vám v dostatečném předstihu před odchodem do důchodu se o všechny důchodové záležitosti starat a veškerá rozhodnutí učinit v závislosti na v budoucnu platné legislativě.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře