Nedostatečná doba pojištění pro invalidní důchod

Dotaz

9. 2. 2014
Nedostatečná doba pojištění pro invalidní důchod

Dobrý den
mému známému se stal nepracovní úraz po kterém byl uznám ivalidou 3 stupně.Po doručení tohoto rozhodnutí mu manželka o své vůli ukončila činost OSVČ. Na základě přepočtu potřebné doby pojištění mu nebyl invalidní důchod přiznán a to z důvadu,že do potřebné doby pojištění chybí 5 dnů.Prosím o informaci jak tuto překážku odstranit.
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 9.2.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny dvě zákonné podmínky: občan musí být posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ shledán invalidním (v prvním, druhém nebo třetím stupni) a současně musí žadatel o invalidní důchod získat potřebnou dobu pojištění. Potřebná doba pojištění je odstupňována dle věku. Občané do 20 let musí získat méně než jeden rok pojištění, od 20 let do 22 let jeden rok pojištění, od 22 let do 24 let dva roky pojištění, od 24 let do 26 let tři roky pojištění, od 26 let do 28 let čtyři roky pojištění, nad 28 let pět let pojištění (v posledních deseti letech před vznikem invalidity).

 

Od začátku roku 2010 je dostačující, jestliže je u občana staršího 38 let splněna podmínka 10 let pojištění v posledních 20 letech. Nedostatečná doba pojištění je důvodem, proč není invalidní důchod přiznán.

 

Při nedostatečné době pojištění může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. V některých zákonných případech je možná i zpětná účast na pojištění a doplacení dobrovolného důchodového pojištění. Protože neznám detailně průběh pojištění Vašeho známého, tak doporučuji osobní návštěvu na místně příslušné OSSZ a podání žádosti o dobrovolné důchodového pojištění, případně i zpětně za období, kdy je tato možnost ze zákona možná.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře