Německo, Rakousko a Česko – důchod

Dotaz

10. 4. 2014
Německo, Rakousko a Česko – důchod

Dobry den,

bude je mi 57 let. V Nemecku jsem pracoval 21 mesicu a tamnim pensijnim ustavem mi byla zapocitana i doba vzdelani v CR (SS i VS).
Od r. 1994 pracuji v Rakousku, kde jsem jiz tez obdrzel prezkoumani naroku na rak. pensi. Mam ci nemam dle rak. legislativy narok na zapocet vzdelani obdobne jako v Nemecku?
Bude v Cechach tez zapoctena doba vzdelani, pokud uz tak bylo ucineno v Nemecku – tedy jak je to se zapoctem v techto zemich?

Dekuji

Odpověď

Petr Gola 10.4.2014

Dobrý den,

 

občané pracující ve více členských zemí EU budou dostávat důchod z více zemí. Základní podmínkou, aby vznikl nárok na důchod z více zemí je, aby celková doba pojištění v daných zemích splnila podmínku pro přiznání nároku na důchod v každé zemi.

 

Při výpočtu důchodu při práci ve více členských zemí EU platí, že v každé zemi kde byla vykonávána výdělečná činnost, jsou podklady pro výpočet důchodu uchovávány až do dosažení důchodového věku. Výplata důchodu pochází z každé země po dosažení důchodového věku v dané zemi. Žádná doba pojištění při výpočtu mezinárodního důchodu nepropadne.

 

Pro přiznání poměrného důchodu z dané země je nutné v dané zemi být pojištěn nejméně jeden rok. Dle zaslaných údajů tedy budete dostávat poměrný důchod z Německa, Česka a Rakouska. Při výpočtu důchodu z každé země je potřeba počítat s tím, že důchod z každé z těchto tří zemí se počítá na základě záznamů o Vaší době pojištění v dané zemi. Při nízké době pojištění v dané zemi, bude výsledný poměrný důchod nízký.

 

V každé zemi je potřeba získat potřebnou dobu pojištění pro přiznání důchodu. Do této doby se přitom započítává i doba pojištění v jiných členských zemích EU. Výši poměrného důchodu však ovlivní pouze doba pojištění získané v daném státě. Doba studia se Vám tedy započítá do potřebné doby pojištění ve všech zemích. Jedna doba pojištění však ovlivní výši důchodu pouze v jedné zemi.

 

Např. při získání doby pojištění v Rakousku 20 let, v Německu 2 roky a v Česku 20 let (údaje jsou orientační, neboť neznám detailně Váš průběh pojištění) byste získal celkovou dobu pojištění 42 let (20 let + 2 roky + 20 let) a splnil podmínku pro přiznání důchodu v uvedených zemích. V Rakousku by se Vám v takovém případě vypočetl důchod, který by náležel po získání 42 let pojištění a z této částky by zjednodušeně řečeno náležel důchod ve výši 20/42 (v Rakousku bylo získáno 20 let pojištění). Podobně Německo by vyplácelo 2/42 a Česko 20/42 částky, na kterou byste měl nárok v Německu a Česku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře