Nemocenská a důchod

Dotaz

3. 2. 2014
Nemocenská a důchod

Dobrý den mám na Vás dotaz v roce 1990 jsem utrpěl procovní ůraz s dobou léčení 13. měsíců natož jsem byl vyřazen důl důla byla mi přiznána renta počítá se mi doba nemocenské do odpracovaných let? Jaké doklady bych musel předložit aby se tato doba počítala. Děkuji za odpověď JS

Odpověď

Petr Gola 3.2.2014

Dobrý den,

 

jestliže Vám trval pracovní poměr a během pracovního poměru jste čerpal nemocenské dávky, tak se Vám tato doba standardně hodnotí do doby pojištění pro důchodové účely.

 

Obdobná situace je i v případě, kdy vznikl nárok na nemocenské dávky po skončení výdělečné činnosti, která zakládala účast na nemocenském pojištění, přitom není rozhodující zdali občan pobíral nemocenské dávky či nikoliv. V případě, že na nemocenské dávky vznikl nárok po skončení pracovního poměru, potom patří tato doba mezi náhradní doby pojištění. Podmínkou je, že k pracovní neschopnosti nedošlo úmyslně a došlo k pracovní neschopnosti v době výdělečné činnosti nebo ochranné lhůtě podle zákona o nemocenském pojištění.

 

Zpravidla by ČSSZ měla mít údaje o takové době pojištění ve své databázi. V případě, že by bývalý zaměstnavatel neuvedl tuto dobu na evidenčním listu důchodového pojištění, potom by bylo nutné uvedenou dobu řešit v součinnosti s pracovníky OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře