Nemocenská a invalidita třetího stupně

Dotaz

2. 3. 2015
Nemocenská a invalidita třetího stupně

Chci si ujasnit, když podle § 28, zákona o nemocenském pojištění se nemocenská příjemci invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dní nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání, je to tedy 56 (70-14) nebo 70 zaplacených dní. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 2.3.2015

Dobrý den,

 

dle zákona o nemocenském pojištěním náleží nemocenská poživateli invalidního důchodu třetího stupně nejdéle v rozsahu 70 dní. Tedy 70 dní se vyplácí nemocenská. Na nemocenskou má invalidního důchodce třetího stupně nárok pouze po dobu trvání pracovního poměru. Když je podpůrčí doba vyčerpána v jednom kalendářním roce, nevzniká nárok na výplatu nemocenské od 1. ledna následujícího roku, když pracovní neschopnost pokračuje.

 

V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti se vyplácí náhrada mzda, kterou zaměstnanci vyplácí zaměstnavatel (až od 4. dne pracovní neschopnosti) a následně se od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí nemocenská maximálně po dobu 70 dní. Celkem je tedy zaměstnanec v pracovní neschopnosti, který pobírá invalidní důchod třetího stupně, finančně zajištěn po dobu 84 dní (14 dní náhrada mzdy + 70 dní nemocenská).

 

Náhrada mzdy i nemocenskou jsou dva rozdílné instituty, upraveny odlišnou legislativou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře