Nemocenská a invalidní důchod

Dotaz

Nemocenská a invalidní důchod

Děkuji za odpověď.
Mám ještě jeden dotaz. Při pracovní neschopnosti mi bude vyplácen i přiznaný invalidní důchod? Kamarádovy přišel dopis od sociální správy že při pracovní neschopnosti mu nebude vyplacen invalidní důchod.
Nedovedu si představit, jak v případě pracovní neschopnosti budu schopen si zaplatit nejnutnější výdaje na domácnost, kdybych dostal jen nemocenské dávky bez invalidního důchodu
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 1.8.2015

Dobrý den,

 

v praxi nastávají dvě odlišné situace, které se pokusím zjednodušeně popsat. V první variantě má občan zdravotní problémy a je v dlouhodobé pracovní neschopnosti a pobírá nemocenskou. Během pobírání nemocenské si požádá o invalidní důchod, protože jeho zdravotní stav se nezlepšuje. V takovém případě není možné pro stejné zdravotní problémy pobírat nemocenskou i invalidní důchod. Invalidní důchod je přiznán, proto je nemocenská ukončena a začíná se pobírat invalidní důchod.

 

Druhou možností je, že invalidní důchodce pracuje. Např. občan pobírá invalidní důchod pro problémy s chůzí, přesto pracuje, např. jako IT odborník, kdy sedí u počítače. Během práce, kdy pobírá mzdu i invalidní důchod, dostane angínu. V takovém případě je možné pobírat současně invalidní důchod i nemocenskou. Nemocenská náleží od 15. dne pracovní neschopnosti. V prvních 14. dnech pracovní neschopnosti náleží náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře