Nemocenská invalidního důchodce

Dotaz

28. 1. 2015
Nemocenská invalidního důchodce

Jsem inv. důch. ve 3.st. a teď jsem ve výpovědní lhůtě. Byl jsem hospitalizován, tam mi vystavili nemocenskou. Vím, že tato může trvat 85 dnů t.j. 70 od 15 dne. Za 3 dny mi vyprší tato lhůta, ale dostal jsem zápal plic, lékař mi chtěl nemocenskou prodloužit. Mohu pokračovat, nebo musím ukončit nemocenskou a vystavit novou ? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 28.1.2015

Dobrý den,

 

dle § 28 zákona o nemocenském pojištění se nemocenská příjemci invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dní, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání.

 

Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu 70 kalendářních dní.

 

Byla-li podpůrčí doba 70 dní vyčerpána v jednom kalendářním roce, nevzniká nárok na výplatu nemocenského od 1. ledna následujícího kalendářního roku, pokračuje-li dočasná pracovní neschopnost v následujícím kalendářním roce.

 

Nárok na nemocenskou tedy máte pouze v rámci výše uvedeného omezení a maximálně do doby, po kterou bude trvat Váš pracovní poměr. Po skončení pracovního poměru již nárok nemocenskou nebudete mít, neboť invalidní důchodci třetího stupně mohou pobírat nemocenskou pouze po dobu trvání pracovního poměru.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře