Nemocenská po skončení pracovního poměru

Dotaz

12. 5. 2015
Nemocenská po skončení pracovního poměru

DOBRÝ DEN VÁM PŘEJU,JSEM ROČNÍK 1958 A UŽ JSEM DOSTALA NĚJAKÉ INFORMACE,MÁM VÝPOVĚD 2A 3 ODSTUPNÉ.OD 1.7.SE MÁM HLÁSIT NA ŮŘADU PRÁCE TAM SE ASI ZAREGISTRUJI A NEBUDU BRÁT PODPORU HNED JAK TO CHAPU,ALE AŽ PO TĚCH 3 MĚSÍCÍCH.TO JE OD 1.10.2015.SAMOŽŘEJMĚ BUDU HLEDAT PRÁCI PROTOŽE NENI MOC DOBRÁ PODPORA,KDYŽ MÁM HYPOTÉKU KTOMU DUCHODOVÉ POJIŠ.PROTO PROSÍÍÍM MOC OD RADU,JAK DÁL POSTUPOVAT .MÁM JÍT NA OPERACI ŠTÍTNE ŽLAZY TERMÍN UŽ MÁM ZÁŘI.BUDU POTŘEBOVAT NESCHOPENKU A BUDU BRÁT NEMOCENSKOU NEBO PODPORU?JAK POSTUPOVAT.NEMÁM ŽÁDNE INFORMACE JSEM PO 40LETECH PROPUŠTĚNA,DŮVOD PŘESTĚHOVÁNÍ CELÉ VÝROBY DO JINÉHO KRAJE.DĚKUJI

Odpověď

Petr Gola 13.5.2015

Dobrý den,

 

jestliže se ihned po skončení pracovního poměru evidujete na úřadu práce a následně v zákonné 7denní lhůtě nastoupíte na nemocenskou, tak nebudete mít po dobu nároku na nemocenskou nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Aby Vám vznikl nárok na nemocenskou, tak je potřeba, abyste na ni nastoupila v 7denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnaneckého poměru. Po uplynutí ochranné 7denní lhůty po skončení zaměstnaneckého poměru již nárok na nemocenskou při evidenci na úřadu práce nevzniká.

 

Při nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě během evidence na úřadu práce se v prvních 14 dne nevyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele, neboť již netrvá pracovní poměr. Od 15. dne však náleží nemocenská. Během pobírání nemocenské nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Ze zákona nenáleží podpora v nezaměstnanosti po dobu pobírání nemocenských dávek.

 

Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v rozsahu 11 měsíců. Do této celkové podpůrčí doby v rozsahu 11 měsíců se přitom nepočítá doba pobírání nemocenských dávek.

 

Všechna Vaše rozhodnutí Vám doporučuji učinit s ohledem na Váš zdravotní stav a následně pokud to bude možné si najít co nejdříve nové zaměstnání a odejít až do starobního důchodu. Když se Vám nepodaří novou práci najít, tak po dobu nároku na odstupné a následně na podporu v nezaměstnanosti nebudete zcela bez finančních prostředků. A po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, když nenajdete práci, může být pro Vás řešením předčasný důchod. Bohužel neznám přesné datum, kdy jste se narodila ani kolik jste vychovala dětí, tak Vám nejsem schopen říci, kdy případně nejdříve můžete odejít do předčasného důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře