Nemocenská před invalidním důchodem

Dotaz

25. 3. 2014
Nemocenská před invalidním důchodem

Dobrý den, dne 24.3.2014 jsem Vám posílala dotaz, na který jste mi podali dostatek informací, za které děkuji. Chtěla bych se prosím ještě zeptat na následující. V červenci 2014 to bude rok, co bych byla na nemocenské. Kvůli nízkým trombocytům se mi bohužel prodlužuje léčba chemoterapií, která měla skončit na konci února 2014. Mezi dávkami jsem mívala rozestupy 3 týdny, už budu mít nyní 6 týdnů a ještě mám jít na dvě chemoterapie. Možná se i údajně změní léčba. Takže si vůbec nedokážu představit jak dlouho ještě budu v léčení a pak by asi bylo vhodné mít nějakou dobu na rekonvalescenci po chemoterapii. Nevím, jestli lékař v takovém případě nechává automaticky ještě v domácím léčení nebo si o to budu muset sama požádat v rámci svého zdraví. Slyšela jsem, že si můžu případně i zažádat o prodloužení nemocenské až o 5 měsíců (po uplynutí roční nemocenské). Pokud je to pravda, můžu si třeba zažádat o invalidní důchod až po této prodloužené nemocenské nebo to bych už musela automaticky nastoupit do práce? Bylo mi také řečeno, že si můžu ukončit nemocenskou na vlastní žádost, to bych však v rámci své diagnozy neprováděla. Vůbec nevím, co by bylo pro mě dobré, abych nepřišla v době velkého propouštění o své zaměstnání, ale v tomto případě je u mě zdraví na prvním místě. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď

Petr Gola 25.3.2014

 

Dobrý den,

 

podpůrčí doba u nemocenské činí 380 dní (§ 26 zákona o nemocenském pojištění), na základě Vaší vlastní žádosti na místně příslušné OSSZ Vám může být výplata nemocenské prodloužena i po uplynutí podpůrčí doby. Při prodloužení výplaty nemocenské se posoudí zdravotní stav posudkovým lékařem.

 

Doba výplaty nemocenské se prodlužuje, jestliže posudkový lékař OSSZ shledá a předpokládá, že zdravotní stav se v poměrně krátké době zlepší a bude možné vykonávat práci. Při prodlužování výplaty nemocenské se tedy předpokládá návrat do práce. Jedná se tedy o individuální záležitost a posouzení posudkového lékaře místně příslušné OSSZ.

 

Žádost o prodloužení nemocenské byste si musela sama podat, žádost je možné podat nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy končí podpůrčí doba pro výplatu nemocenské. Vhodné je si zažádat před koncem podpůrčí doby.

 

Veškeré Vaše rozhodnutí Vám doporučuji provádět s ohledem na Váš zdravotní stav. Zdraví je to nejcennější co máme.

 

I o invalidní důchod si musíte zažádat na místně příslušné OSSZ. V Česku jsou vypláceny tři druhy invalidních důchodů (prvního, druhého a třetího stupně). Čím vyšší stupeň invalidity, tím vyšší invalidní důchod, neboť se jinak započítává při výpočtu doba pojištění.

 

Přiznání invalidního důchodu nebrání výkonu práce nebo samostatné výdělečné činnosti. Vykonávaná práce a činnost by však měly odpovídat zdravotnímu stavu. Invalidní důchodci při výkonu práce čerpají i daňové slevy v závislosti na přiznaném stupni invalidity.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře