Nemocenská u starobních důchodců

Dotaz

18. 12. 2014
Nemocenská u starobních důchodců

Prosim o radu : přítelkyně je ve starobnim důchodu a stale je zaměstnána, pracovni smlouvu ma uzavrenu na dobu neurčitou. V v červenci roku 2014 onemocněla a po 70 dnech přestala pobirat nemocenske davky.Pracovni neschopnost nema doposud ukoncenu a ta nebude ukoncena urcite do konce ledna 2015, pokracovat bude patrne i po tomto datu. Za jakych podmínek ji budou vypláceny nemocenske davky v roce 2015.
Na tento doaz ji cssz odpovedeli, ze jelikoz u ni bude pracovni neschopnost prechazet do dalsiho roku, bude se tato vyplata davek započítávat do pripadne vyplacenych nemocenských davek v pripade jineho onemocneni v roce 2015, tj bude se odecitat od naroku na 70 dni podpory.Z odpovedi ale neni zrejme, co se vlastne bude od onech 70 dni odecitat, kdyz ze stavajici pracovni neschopnosti v roce 2015 jiz k žádné vyplate nemocenske nedojde.
Dekuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 18.12.2014

Dobrý den,

 

dle § 28 zákona o nemocenském pojištění platí, že nemocenské se poživateli starobního důchodu vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jimž skončilo zaměstnání.

 

Současně platí, že byla-li podpůrčí doba (70 dní) vyčerpána v jednom kalendářním roce, což je dle uvedených informací případ Vaší přítelkyně, tak nevzniká nárok na výplatu nemocenského od 1. ledna následujího kalendářního roku.

 

Vyčerpá-li Vaše přítelkyně, která je ve starobním důchodu, podpůrčí dobu u nemocenské v roce 2014, jak píšete, potom nezvniká nárok při pokračování stejné nemocenské v roce 2015 na nemocenskou v roce 2015.

 

Při případném vzniku jiné nové pracovní neschopnosti v roce 2015 poběží Vaší přítelkyni znovu základní podpůrčí doba. Základní podmínkou je trvání zaměstnání.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky: ,
Komentáře