Nemocenská v ochranné lhůtě

Dotaz

22. 1. 2014
Nemocenská v ochranné lhůtě

Dobrý den,
prosím o zodpovězení tohoto dotazu.
Příklad:
K 28.2.2014 dojde k rozvázání pracovního poměru dohodou.
Pracovník ale onemocní, 3.3.2014 mu bude vystaven marodní lístek.
Kam odevzdá marodní lístek? Musí se jít zaregistrovat na úřad
práce? Jak mu budou vypláceny nemocenské dávky?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 23.1.2014

Dobrý den,

 

Vaše otázka se netýká důchodových dávek, které jsou vypláceny z důchodového pojištění, ale nemocenských dávek, které jsou vypláceny z nemocenského pojištění.

 

Nicméně se Vám pokusím stručně na Vaši otázku zodpovědět. Na nemocenské dávky vzniká nárok pouze při splnění zákonných podmínek, musí trvat účast na nemocenském pojištění. Zjednodušeně řečeno musí trvat zaměstnanecký poměr. Existuje však i možnost čerpat nemocenské dávky, jestliže dojde k pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru. Pro nemocenskou je tato lhůta 7 dní (např. pro peněžitý příspěvek v mateřství 180 dní). Jestliže tedy dojde v 7denní lhůtě po skončení pracovního poměru k pracovní neschopnosti, potom vzniká nárok na nemocenské dávky.

 

Nemocenské dávky vyplácí místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Nemocenská se však vyplácí v roce 2014 až od 15. dne nemoci (v roce 2013 to bylo od 22. dne nemoci), první dva týdny v roce 2014 se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele. Protože však při vzniku pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru nejsou splněny zákonné podmínky pro přiznání náhrady mzdy, tak náhrada mzdy by v takovém případě nenáležela. Při vzniku pracovní neschopnosti v 7denní ochranné lhůtě tak v prvních dvou týdnech nepřísluší ani náhrada mzdy (nejsou splněny zákonné podmínky) ani nemocenská (náleží až od 15. dne pracovní neschopnosti).

 

Při vzniku pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě musí bývalý zaměstnanec předat svému bývalému zaměstnavateli příslušný tiskopis pro čerpání nemocenské stejně jako by byl ještě zaměstnancem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře