Nemocenské z práce a invalidita prvního stupně

Dotaz

30. 10. 2014
Nemocenské z práce a invalidita prvního stupně

Dobrý den. Je mi 58 let. V červnu 2014 mi byl přiznán ID 1. stupně (páteř). Do té doby jsem pracoval a i po tomto rozhodnutí zůstávám stále zaměstnán. V polovině září se mi zdravotní stav zhoršil (stejná diagnóza) a od té doby jsem v pracovní neschopnosti. Jak dlouho mi může být souběžně s ID vyplácena i nemocenská?
A mohu-li, pak ještě:
Po ukončení prac. neschopnosti jsem se rozhodl ze zdravotních důvodů změnit zaměstnání z plného na částečný úvazek a prozatím se přihlásit na ÚP. V případě, že podám výpověď sám, jako zaměstnanec, bude mi podpora v nezaměstnanosti krácena? Byl by v tomto případě (vážné zdravotní důvody) nějaký rozdíl v podání typu výpovědi (zaměstnavatel – zaměstnanec – dohoda)kromě zákonem stanovených lhůt? Velice Vám děkuji za odpovědi.

Odpověď

Petr Gola 30.10.2014

Dobrý den,

 

občané, kteří pobírají invalidní důchod a pracují a následně splní zákonné podmínky, tak mají nárok na nemocenskou. Zaměstnanci pobírající invalidní důchod prvního a druhého stupně mají při splnění zákoných podmínek nárok na nemocenskou po stejnou dobu jako ostatní zaměstnanci. Podprůrčí doba u nemocenské činí maximálně 380 kalendářních dní od vzniku pracovní neschopnosti.

 

Občané pobírající invalidní důchod prvního a druhého stupně se mohou registrovat na úřadu práce a při splnění zákonných podmínek jim vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Občané starší 55 let mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti až po dobu 11 měsíců.

 

Při ukončení pracovního poměru výpovědí zaměstnancem je standardně následně krácena podpora v nezaměstnanosti, která po celou dobu pobírání činí 45 % z předchozího čistého příjmu. Když je však podána výpověď ze zdravotních důvodů, tak se následně podpora v nezaměstnanosti nekrátí. Je však nutné zdravotní důvody uvést do písemné výpovědi podané zaměstnavateli a je potřeba mít tyto důvody doleženy lékařskou zprávou, ve které je uvedené, že nelze konkrétní práci vykonávat. Při splnění těchto důvodů by se podpora v nezaměstnanosti nekrátila.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře