Nemožnost souběhu invalidního důchodu a nemocenské

Dotaz

2. 5. 2014
Nemožnost souběhu invalidního důchodu a nemocenské

Dobry den,muzete mi prosim jeste poradit,kdyz mi byl den invalidity priznan dne 24.4.2014 a do 30 dnu musim ukoncit nemocenskou,tak muzu pripadne po dohode s lekarem neukoncit nemocenskou ( ktery mi ji vystavil 9.7.2013) az do konce podpurci doby?Ta mi konci ke konci cervence.Tim bych pokracovala v nemocenske a nemusela bych pripadne prozatim v praci ukoncovat pracovni pomer na dobu neurcitou a mohla bych se se zamestnavatelem lepe domluvit o dalsim pracovnim postupu?V cervnu mam jit jests na kontrolu k onkologickemu lekari. Je tento postup postizitelny?Dekuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 2.5.2014

Dobrý den,

 

skutečně není možné ze zákona souběžně ze stejných zdravotních problémů pobírat současně nemocenskou a invalidní důchod. Současně pobírat invalidní důchod a nemocenskou nelze.

 

Samozřejmě jiná situace může nastat v budoucnu, kdy budete i při pobírání invalidního důchodu pracovat a z příjmu řádně odvádět sociální pojištění. V takovém případě při nemoci Vám vznikne nárok na nemocenskou, jejíž výše bude omezena na 70 dní za rok.

 

Přiznání invalidního důchodu není důvodem, proč nemůže být vykonávána práce. I při pobírání invalidního důchodu je možné pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Vykonávaná práce musí ale samozřejmě odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu.

 

Přestože Vám byl přiznán invalidní důchod, tak to automaticky neznamená, že je ukončen pracovní poměr. Jestliže ke svému zdravotnímu stavu nebudete moci vykonávat pracovní činnosti sjednané v pracovní smlouvě, tak Vám bude muset dát zaměstnavatel výpověď vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, který nedovolí výkon práce. Samozřejmě je možné ukončit pracovní poměr dohodou nebo můžete podat výpověď Vy. Možná budete moci vykonávat svoji práci i při přiznání invalidního důchodu, bude potřeba posudek příslušného lékaře.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře