Nenahlášení vstupu do II. pilíře

Dotaz

23. 9. 2015
Nenahlášení vstupu do II. pilíře

Dobrý den,s přítelem jsme před cca rokem a půl podepsaly 2.pl.duchodového pojištění. Následně jsme zjistili,že přítel má propadlý občanský průkaz.Následně jsme to hlásili pánovy,se kterým jsme smlouvy sjednávali. Měli jsme za to,že nikam nic posílat nebude,že je tedy smlouva neplatná,přítel zaměstnavateli nenahlásil.Měl za to,že na propadlou občanku ta smlouva bude opravdu neplatná. K naší smůle dnes příteli v práci řekla mzdová účetní,že má přítel dluh na částku 20.000,- . Chci se zeptat,zda je možnost nějak dluh splácet po minimálních částkách. Bohužel nejsme v situaci,kdybychom mohly celý dluh zaplatit. Nebo zda je nějaká možnost se proti tomu bránit? Předem děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 23.9.2015

Dobrý den,

 

účastníky II. pilíře se občané stávají při obdržení „oznámení o nabytí právní moci“, tento dokument musel Váš přítel obdržet a musel tedy následně o této skutečnosti (vstupu do II. pilíře) informovat svého zaměstnavatele. Prvním dnem kalendářního měsíce po kalendářním měsíci, kdy nabylo rozhodnutí právní moci, se stal účastníkem II. pilíře.

 

Když zaměstnavatel zjistil, že Váš přítel nesplnil svoji oznamovací povinnost, tak musí zaměstnavatel ze zákona neprodleně informovat správce pojistného. Vašemu příteli následně vznikla povinnost uhradit správci pojistného neodvedené pojistné včetně 10% přirážky k pojistnému.

 

Vašemu příteli bylo chybně odváděno pojistné. Do II. pilíře nebylo zaplaceno nic, místo 5 % z vyměřovacího základu. Proto tento vzniklý nedoplatek. Do I. pilíře však bylo zaplaceno více, 6,5 % místo 3,5 %. Mimo nedoplatek na pojistném do II. pilíře vznikl Vašemu příteli i přeplatek v I. pilíři. Převody peněz mezi jednotlivými pilíře se neprovádějí. O tento přeplatek si může Váš přítel zažádat prostřednictvím místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení) a bude mu vyplacen, vlastní žádost je nutností k vrácení peněz.

 

S obdrženým přeplatkem se Vám možná podaří celou záležitost finančně urovnat, aby vše ohledně pojistného bylo u všech institucí v pořádku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře