Neoznámení vstupu do II. pilíře

Dotaz

26. 11. 2013
Neoznámení vstupu do II. pilíře

Dobrý den,
co nastane v případě, že zaměstnanec vstoupí do II.pilíře a nenahlásí to svému zaměstnavateli? Zaměstnankyně uzavřela v 5/2013 smlouvu platnou od 8/2013 a nahlásila to až v 11/2013, takže zaměstnavatel neměl o ničem ani ponětí a zohlední to až ve výplatě za 11/2013. Můžete mi napsat, co má zaměstnavatel dělat, aby napravil chybu své zaměstnankyně? Nakonec musí to řešit zaměstnavatel? Díky za odpověď. Kopecká- mzdová účetní

Odpověď

Petr Gola 26.11.2013

Dobrý den,

 

v případě, že zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanec nesplnil včas svoji oznamovací povinnost, tak tuto skutečnost ihned oznámí správci pojistného (finančnímu úřadu) dle bydliště zaměstnance. Nedoplatek pojistného vybere správce pojistného od zaměstnance. V takovém případě se tedy postupuje v souladu s § 30 a § 31 zákona č. 397/2012 (o důchodovém spoření).

 

Když zaměstnanec poruší svoji zákonnou povinnost a z tohoto důvodu není zaměstnavatelem sraženo pojistné na důchodové spoření ve správné výši, tak vzniká zaměstnanci povinnost uhradit správci pojistného toto neodvedené pojistné místo zaměstnavatele spolu s přirážkou k pojistnému ve výši 10 % z neodvedeného pojistného.

 

Když dojde ke zjištění porušení povinnosti ze strany zaměstnance na základě oznámení zaměstnance, potom činí přirážka k pojistnému poloviční výši. Neodvedené pojistné a přirážka k pojistnému jsou splatné do 15 dnů ode dne právní moci platebního výměru.

 

Současně z důvodu pozdního oznámení vstupu do II. pilíře vznikne zaměstnanci přeplatek na důchodovém pojištění, neboť jste jako zaměstnavatel odvedli za zaměstnance více na důchodovém pojištění. O tento přeplatek si může zaměstnanec následně požádat na místně příslušné OSSZ po skončení roku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře