Nesplnění doby pojištění u invalidního důchodu

Dotaz

7. 7. 2014
Nesplnění doby pojištění u invalidního důchodu

Dobrý den,32 letý syn má přiznaný inv.důchod 3.stupně,žádný však nepobírá,protože nesplnil povinnou dobu pojištění(5 let.Je prosím nějaká možnost tuto dobu doplatit nebo kam se může obrátit,aby nějaké dávky pobíral.Sama mám také plný invaliní důchod.Se synem žiji ve společné domácnosti.Děkuji

Odpověď

Petr Gola 7.7.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny dvě zákonné podmínky: musí být posudkovým lékařem OSSZ přiznána invalidita (prvního, druhého nebo třetího stupně) a současně musí žadatel o invalidní důchod získat potřebnou dobu pojištění. Potřebná doba pojištění se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění 5 let v posledních 10 letech. Když není získána potřebná doba pojištění, tak nelze invalidní důchod přiznat.

 

Při nedostatečné době pojištění může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. K účasti na dobrovolném důchodovém pojištění je nutné si podat přihlášku na místně příslušné OSSZ. Důvody pro dobrovolné důchodovém pojištění jsou však zákonem omezeny, rovněž je omezena i zpětná účast.

 

V praxi je nejčastější důvod pro dobrovolné důchodové pojištění evidence na úřadu práce, kdy nenáležela podpora v nezaměstnanosti. Protože neznám přesný průběh pojištění Vašeho syna, tak Vám nejsem schopen říci bližší informace ohledně dobrovolného důchodového pojištění. Osobně bych doporučil řešit možnost účasti na dobrovolném důchodovém pojištění na místně příslušné OSSZ, kde znají průběh pojištění Vašeho syna.

 

Jenom na doplnění uvedu, že v roce 2014 činí minimální měsíční výše dobrovolného důchodového pojištění 1 817 Kč.

 

Co se týká čerpání případných sociálních dávek (např. příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí), tak je nutné se obrátit na místně příslušné úřad práce, který má výplatu těchto dávek v kompetenci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře