Nezletilé děti a sirotčí důchod

Dotaz

18. 11. 2014
Nezletilé děti a sirotčí důchod

Dobrý den,
mému bratrovi byly svěřeny předběžným opatřením nezletilé vnučky do péče, protože matka
o děti nepečovala. Otec dětí zemřel a děti pobírají sirotčí důchod. Komu má být v tomto případě vyplácen sirotčí důchod? A má matka i nadále nárok na mateřskou dovolenou?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 18.11.2014

Dobrý den,

 

příjemcem sirotčího důchodu nezletilého dítěte je buď jeho zákonný zástupce nebo soudem ustanovený opatrovník. Pokud byly Vašemu bratovi svěřeny soudem nezletilé vnučky do péče, potom bude příjemcem důchodu Váš bratr. Sirotčí důchod by mu byl vyplácen až do zletilosti vnuček. Vše je potřeba administrativně vyřídit na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) a případné nesrovnalosti řešit pokud možno osobně s příslušnou pracovnicí OSSZ.

 

Mateřská dovolená se poskytuje v rozsahu 28 týdnů, z toho 6 až 8 týdnů před porodem. Z tohoto důvodu myslím, že máte na mysli rodičovskou dovolenou a ptáte s ohledem na pobírání rodičovského příspěvku.

 

Nárok na rodičovský příspěvek dle zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Podmínka osobní celodenní a řádné péče pro nárok na rodičovský příspěvek po celý kalendářní měsíc se považuje za splněnou i v kalendářním měsíci, v němž osoba dítě převzala do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Za rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů se pro účely zákona o státní sociální podpoře považuje rozhodutí soudu i o nařízení předběžného opatření o péči o dítě (§ 7, odstavec 10). Všechny záležitosti ohledně čerpání rodičovského příspěvku je nutné řešit na místně příslušném úřadu práce.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře