Nízký důchod a dávky

Dotaz

6. 7. 2014
Nízký důchod a dávky

Dobrý den,po třetím stupni mi byl vyměřen důchod prvního stupně ve výši 4 600,-Kč.Práci sehnat nemohu,je možné si někde zažádat o příspěvek? Děkuji.Stehlík.

Odpověď

Petr Gola 7.7.2014

Dobrý den,

 

nejvíce využívanou sociální dávkou je příspěvek na bydlení, který není vyplácen automaticky, ale je nutné splnit zákonné podmínky a o příspěvek na bydlení si písemně zažádat. O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce.

 

Nárok na příspěvek na bydlení vzniká:

  • když náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v domácnosti a koeficientu 0,30 nebo 0,35 v Praze
  • když součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35 není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení

 

Výši příplatku na bydlení není tedy stejná. Rozhoduje, zdali se jedná o vlastní bydlení nebo nájemní bydlení, jak vysoké jsou příjmy domácnosti a jak vysoké jsou náklady na bydlení. Vše je nutné doložit. Posuzuje se uplynulé čtvrtletí. Výdaje na bydlení se liší u vlastního bydlení a nájemního bydlení. Rozhodující jsou příjmy celé domácnosti.

 

Výpočet příspěvku na bydlení je poměrně složitější. Pro názornost uvedu jeden praktický výpočet. Údaje si vymýšlím.

  • Penzista XY pobírá pouze důchod 4 600 Kč. Bydlí sám ve vlastním v menším městě (10 tisíc až 50 tisíc). Náklady na bydlení má 3 100 Kč. Protože náklady na bydlení (3 100 Kč) přesahují 30 % příjmu (4 600 Kč) a současně 30 % příjmů není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení (4 448 Kč), tak vzniká nárok na příspěvek na bydlení. Výše příspěvku na bydlení bude 1 720 Kč.

 

Dále je možné čerpat např. dávky v hmotné nouzi. Výplata dávek v hmotné nouzi (např. příspěvku na živobytí nebo jednorázové finanční pomoci) je v kompetenci úřadů práce dle trvalého bydliště žadatele.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře